Czytasz dzięki

MR: w maju można oczekiwać spadku produkcji do 15 proc.

  • PAP
opublikowano: 21-05-2020, 13:16

Przy realizacji zapowiadanych scenariuszy powrotu do produkcji, w maju można oczekiwać spadku produkcji do minus 15 proc. - uważają analitycy Ministerstwa Rozwoju. Głębsze spadki obejmą górnictwo i działy silnie powiązane z produkcją energii - dodano.

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, ze produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 25,5 proc., podczas gdy - zgodnie z konsensusem przygotowanym przez PAP Biznes - rynek spodziewał się spadku produkcji w kwietniu rdr o 10,0 proc., a mdm spadku o 11,2 proc. Zgodnie z danymi GUS produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w kwietniu rdr o 24,7 proc., a mdm spadła o 20,8 proc.

Ministerstwo Rozwoju
Zobacz więcej

Ministerstwo Rozwoju Krystian Maj/FORUM

"Prognoza na maj silnie zależy od tempa przywracania produkcji w poszczególnych sektorach, w tym szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, który w kwietniu odpowiadał za jedną trzecią odnotowanego spadku. Przy realizacji zapowiadanych scenariuszy powrotu do produkcji w maju można oczekiwać spadku produkcji do minus 15 proc." - szacuje MR.

"Głębsze spadki obejmą górnictwo oraz działy silniej powiązane z produkcją energii. Większość działów przetwórstwa powinno doświadczyć niższego spadku. Przemysł farmaceutyczny, notujący najszybsze tempo wzrostu, w maju może odnotować gorsze wyniki wskutek wysokiej zeszłorocznej bazy odniesienia" - dodało ministerstwo.

Jak zauważył resort rozwoju, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 działach przemysłu. Największy spadek zanotowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 78,9 proc. Niższe dotyczyły produkcji maszyn i urządzeń (o 34 proc.), urządzeń elektrycznych (28,1 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (25,9 proc.), metali – (20 proc.).

W czterech działach przemysłu odnotowano wzrost produkcji sprzedanej w porównaniu z kwietniem ub. r., a największy dotyczył produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 14,8 proc. (przy spadku o 37,2 proc. mdm).

Dodano, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w kwietniu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku oraz o 0,6 proc. w porównaniu z marcem 2020. Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły natomiast odpowiednio o 2,8 proc. rdr i o 0,2 proc. w relacji do marca br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane