Czytasz dzięki

MR: w sierpniu inflacja nieznacznie przekroczy 3 proc. rdr

PAP
opublikowano: 14-08-2020, 16:13

W sierpniu inflacja nieznacznie przekroczy 3 proc. rok do roku, wolniej powinny rosnąć ceny żywności - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, komentując dane GUS. Według analityków w ujęciu miesięcznym ceny będą nieco niższe niż w lipcu.

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. wzrosły rdr o 3,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w lipcu ceny rdr wzrosły o 3,1 proc., a mdm spadły o 0,1 proc.

Ministerstwo Rozwoju
Zobacz więcej

Ministerstwo Rozwoju Krystian Maj/FORUM

Zdaniem resortu rozwoju w sierpniu inflacja nieznacznie przekroczy 3 proc. w ujęciu rocznym, wolniej powinny rosnąć ceny żywności, a spadek cen transportu powinien być mniejszy. "W ujęciu miesięcznym ceny będą nieco niższe niż w lipcu (o 0,1 proc.)" - oceniło MR. Analitycy oczekują niższego tempa spadku cen żywności oraz odzieży i obuwia oraz wolniejszego wzrostu cen paliw.

Resort rozwoju zwrócił uwagę, że wobec poziomu z lipca 2019 r. wzrost cen towarów wyniósł 1,5 proc., a usług - 7,3 proc. Podkreśli, że w lipcu br., w ujęciu rocznym, kolejny miesiąc z rzędu wyhamował spadek cen paliw do prywatnych środków transportu – do 16,1 proc. wobec spadku o 19,3 proc. w czerwcu i o 23,4 proc. w maju. W rezultacie spowolnił także spadek cen transportu i wyniósł 8,5 proc. rdr.

"Lipiec był miesiącem, w którym obserwowaliśmy także znaczące spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 3,9 proc. wobec 5,7 proc. w czerwcu i 6,2 proc. w maju" - wskazało MR.

Ceny nośników energii wzrosły o 4,5 proc., czyli wolniej niż w czerwcu (5,1 proc.), nadal duży wpływ w tej kategorii ma wzrost cen energii elektrycznej, który wyniósł 11,7 proc. - zwrócili uwagę analitycy. W porównaniu z czerwcem br. obserwowano wzrost cen usług o 0,6 proc. i spadek cen towarów o 0,5 proc. "Największy wpływ na taki wynik miał spadek cen żywności o 1,6 proc. oraz sezonowy spadek cen odzieży i obuwia o 2,3 proc." - wskazało MR. Wolniej niż przed miesiącem wzrosły ceny paliw (o 2,3 proc. wobec 5,4 proc. w czerwcu) oraz ceny transportu (o 1,1 proc. wobec 3,3 proc.). Natomiast ceny nośników energii spadły o 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane