MŚ pracuje nad ochroną powietrza

DI, PAP
opublikowano: 28-03-2014, 00:00

Pyły i zanieczyszczenia powietrza skracają życie Polaków nawet o 9 miesięcy — przestrzegają eksperci.

Zanieczyszczenia powietrza, np. pyły i tlenki siarki, zabijają rocznie 3,5 mln ludzi na świecie, z czego ok. 430 tys. w Europie — poinformowała dr Paulina Miśkiewicz z WHO w Polsce. O wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi eksperci dyskutowali wczoraj w resorcie środowiska.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski
None
None

— Stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w Polsce ma znacząco negatywny wpływ na zdrowie, łącznie ze zmniejszeniem oczekiwanej długości życia o 8-9 miesięcy — mówiła Paulina Miśkiewicz.

Największą emisję takich pyłów powoduje spalanie węgla czy śmieci w przydomowych kotłowniach, a w miastach — komunikacja. Na emisję pyłów ma wpływ także przemysł, szczególnie energetyczny. Choć jak zauważyła Krystyna Barańska z Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, ze względu m.in. na prawo unijne mają one już teraz mniejszy wpływ na jakość powietrza. Eksperci wskazywali także na gwałtowny, kilkudziesięcioprocentowy przyrost aut. W Polsce największe zanieczyszczenia powietrza dotyczą woj. śląskiego i małopolskiego i aglomeracji, takich jak Kraków, Katowice czy Warszawa. Najczystsza jest ściana wschodnia, czyli woj. podlaskie i lubelskie. Roman Głaz z resortu środowiska przypomniał, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi programy, które mają zmniejszyć zanieczyszczenie. Chodzi m.in. o program Sowa (budowa energooszczędnego oświetlenia ulic), Gazela (niskoemisyjny transport) czy Kawka (wspierający efektywność energetyczną i zmniejszenie tzw. niskiej emisji). W resorcie trwają prace na stworzeniem strategii dotyczącej ochrony powietrza. Ma ona określić m.in. standardy kotłów o mocy poniżej 1 MW czy dopuszczalny sposób ogrzewania budynków w miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane