MS: przez dwa kwartały PKB nie wzrośnie

Marek Druś
opublikowano: 19-12-2001, 10:21

Analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley nie spodziewają się wyraźnej poprawy tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w ciągu dwóch kolejnych kwartałów.

Za taką oceną przemawiają ich zdaniem ostatnie dane wskazujące na spadek produkcji przemysłowej w listopadzie.

- Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, minimalnie mniej niż prognozowane przez nas 1 proc., ale więcej niż oczekiwał rynek – 0,5 proc. – napisali w swoim raporcie analitycy Morgan Stanley.

Ich zdaniem, wynik byłby gorszy, gdyby nie poprawa rezultatów osiągniętych przez sektor usług. Produkcja w zakładach wytwórczych spadła w skali roku o 2,2 proc. Budownictwo pokazuje najsilniejsze objawy recesji. Jego produkcja spadła w listopadzie o 9,8 proc.

Według analityków, rosnące wydatki gospodarstw domowych może dodatkowo stymulować w najbliższym czasie przypływ pieniędzy z oszczędności wycofanych po zapowiedzi wprowadzenia podatku od dochodów kapitałowych.

- Mimo to trudno spodziewać się wyraźnego wzrostu PKB w ciągu dwóch najbliższych kwartałów. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwość osłabienia eksportu, dotychczas głównego czynnika poprawy wyników, po oczekiwanej poprawie koniunktury na rynkach Eurolandu – głosi raport Morgan Stanley.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MS: przez dwa kwartały PKB nie wzrośnie