MSCI usuwa kilka chińskich spółek z globalnych indeksów

opublikowano: 16-12-2020, 05:52

MSCI to trzecia firma, która zdecydowała się na usunięcie chińskich spółek ze swoich indeksów w związku z wprowadzonym przez USA zakazem posiadania ich akcji, informuje Reuters.

MSCI zdecydowało o usunięciu 5 stycznia z indeksów globalnych siedmiu chińskich spółek, m.in. SMIC, China Communications Construction Co. i Hangzhou Hikvision. Zapowiedziało, że zacznie publikować nowe indeksy, w których chińskiej spółki zostaną uwzględnione. Firma twierdzi, że podjęła decyzję po konsultacjach z klientami przeprowadzonych po wprowadzeniu przez USA zakazu posiadania przez inwestorów akcji spółek uważanych przez amerykański Departament Obrony za wspierane przez chińską armię.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że wcześniej podobne decyzje podjęły S&P; Dow Jones Indices oraz FTSE Russell. Usunięcie spółek z indeksów oznacza, że naśladujące je fundusze będą musiały pozbyć się ich akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane