MSP chce sprzedać w tym roku 100 ‘resztówek’

ISB
opublikowano: 14-02-2008, 12:33

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce sprzedać w tym roku 100 tzw. resztówek, zapowiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad. Podtrzymał także plany zrealizowania 27 mld zł przychodów z  prywatyzacji w ciągu 4 lat. Odnosząc się do dochodów Skarbu Państwa z dywidend, zapewnił, że ich poziom będzie uzależniony od planów rozwojowych poszczególnych spółek.

"W ciągu pierwszych 60 dni uruchomiliśmy 60 projektów prywatyzacyjnych, małych lub większych - codziennie jeden" - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Dodał, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy praktycznie co drugi dzień podpisywał decyzję o sprzedaży tzw. resztówki którejś ze spółek Skarbu Państwa.

"Na rok 2008 mamy 100 takich projektów, czyli co drugi dzień roboczy będzie następowała sprzedaż jednej resztówki. Przygotowaliśmy rozporządzenie, które ma pozwolić ograniczyć koszty przy sprzedaży resztówek i przyspieszyć te procedury. Dotychczas ponosiliśmy większe wydatki na analizę finansową spółki niż uzyskiwaliśmy przychody ze sprzedaży resztówek. Te przeszkody już usunęliśmy i realizujemy swoje plany" - powiedział minister.

Grad podtrzymał też wcześniejsze deklaracje dotycząc uzyskania 27 mld zł z prywatyzacji w ciągu 4 lat.

"Ja się z tego nie wycofuję, uważam, że w ciągu czterech lat jesteśmy w stanie taką kwotę uzyskać. W tej chwili zmierzamy ku końcowi z programem prywatyzacji na cztery lata. Ten program [...] pozwoli takie wpływy uzyskać. A po drugie, uważam, że za cztery lata procesy prywatyzacyjne będą już zmierzać ku końcowi i to jest też dobra wiadomość" - powiedział minister.

Zadeklarował też, że jego resort będzie starał się wykonać zapis budżetu 2008 mówiący o uzyskaniu dochodów ze spółek z udziałem Skarbu Państwa na poziomie 3 mld zł.

"Tego będziemy się starali trzymać. Natomiast ogólna wartość dywidend do wypłaty będzie znacznie większa, ale będziemy o tym rozmawiali z każdą spółką oddzielnie" - powiedział Grad.

"Tutaj musi działać zdrowy rozsądek i polityki drenażowej nie będzie, natomiast nie będzie też takiej polityki, że będziemy zostawiali te zyski ‘w ciemno' w firmach, nie wiedząc, na co on ma być przeznaczony" - podkreślił.

Minister odmówił jednak podania szacunku ostatecznych tegorocznych dochodów z tytułu dywidend. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane