MSP coraz chętniej pracują w chmurze

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Firmy wykorzystują głównie podstawowe narzędzia chmurowe, ale zdają sobie sprawę, że niebawem będą musiały sięgnąć po bardziej złożone rozwiązania.

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z tzw. cloud computingu. W Polsce zaufało mu już 67 proc. firm, a to oznacza wzrost aż o 16 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym — wynika z raportu „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców” przygotowanego przez Onex Group.

— Rosnące lawinowo zainteresowanie usługami chmurowymi małych i średnich firm w Polsce to trend, jaki obserwujemy już od kilku lat. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość profitów, jakie wynikają z korzystania z tego typu rozwiązań. Po drugie, edukacja w obszarze bezpieczeństwa chmury przynosi efekty w postaci większego zaufania do tego narzędzia. Po trzecie, światowe trendy pokazują, że już w niedługim czasie przedsiębiorstwa, które w ogóle nie korzystają z chmury, będą miały w świecie biznesu pod górkę — komentuje Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Rozwiązania chmurowe zostały wdrożone już w dwóch trzecich firm z sektora MŚP. To oznacza, że większość małych i średnich przedsiębiorstw korzysta nie tylko z e-maila, który jest podstawowym tego typu narzędziem, ale również z dodatkowych usług, takich jak komunikatory, systemy ułatwiające obieg czy segregowanie dokumentów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że już co drugi przedsiębiorca korzystający z rozwiązań chmurowych na co dzień uważa, że są one niezbędne bądź bardzo przydatne w codziennej pracy, natomiast 44 proc. respondentów wskazało, że są użyteczne. Do najbardziej popularnych rozwiązań chmurowych należy wspomniana już poczta elektroniczna, z której korzysta aż 90 proc. firm. Na drugim miejscu znajdują się narzędzia umożliwiające gromadzenie danych firmowych — posługuje się nimi 65 proc. przedsiębiorców.

Ostatnie miejsce na podium zajmują różnego typu komunikatory, użytkowane przed 58 proc. firm. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w 2016 r. z tego typu aplikacji korzystało tylko 42 proc. firm. Oznacza to wzrost o aż 16 proc.

— Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie tylko nie wykorzystują narzędzi, które są na wyciągnięcie ręki, ale nie wdrażają nawet tych, do których mają opłacony dostęp. Czasem wydaje im się to zbyt skomplikowane, z drugiej strony obawiają się o kwestie związane z bezpieczeństwem. W obu jednak przypadkach odpowiedzialność za uświadamianie firm spoczywa na dostawcach. To nasze zadanie, aby prezentować pełen obszar możliwości rozwiązań chmurowych i edukować w zakresie bezpieczeństwa tego narzędzia — podkreśla Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży Onex Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy