MSP nie chce inwestora branżowego dla PLL LOT

ISB
16-10-2007, 15:03

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie chce, aby do Polskich Linii Lotniczych Lot wszedł inwestor branżowy. Woli, aby akcje syndyka posiadającego ponad 25% akcji spółki objął inwestor innego typu albo aby walory te trafiły na GPW, poinformował we wtorek wiceminister skarbu Dawid Jackiewicz.

"Nie jesteśmy zainteresowani inwestorem branżowym dla Lot" - powiedział Jackiewicz dziennikarzom we wtorek. Podkreślił, że w przypadku takiego inwestora istnieje ryzyko, że może nie być zainteresowany rozwojem Lot, a jego stagnacją.

Ze słów ministra wynika, że syndyk masy upadłości Swissair, akcjonariusz Lot posiadający ponad 25% akcji tej spółki, poszukuje inwestora, a pakietem akcji polskiego przewoźnika przejawia zainteresowanie niemiecka Lufthansa.

"Bylibyśmy zaniepokojeni, gdyby Lufthansa weszła do Lot jako inwestor branżowy, bo niekoniecznie byłoby to dobre dla tej spółki" - powiedział wiceminister.

Według niego, resort rozmawiał z syndykiem i prosił, aby wstrzymał się z decyzją o sprzedaży do czasu debiutu Lot na GPW w połowie 2008 roku. "Są dwie możliwości: albo w porozumieniu wybierzemy i zaakceptujemy inwestora [niebranżowego - przyp. ISB], albo poprosimy, aby syndyk zbył akcje Lot na GPW" - dodał Jackiewicz.

Zarząd Lot zakłada upublicznienie spółki na GPW w Warszawie w połowie 2008 roku, powiedział wcześniej we wtorek prezes spółki Piotr Siennicki. Z jego słów wynika, że byłaby to emisja podwyższeniowa, dzięki której spółka pozyskałaby środki na rozwój.

Ani prezes, ani wiceminister nie podali nawet przybliżonej struktury oferty ani jej wartości, twierdząc, że jest na to za wcześnie. Wiceminister powiedział jedynie, że Skarb Państwa zachowa po debiucie przynajmniej 51% PLL Lot.

Obecnie 67,97% akcji LOT-u posiada Skarb Państwa, a 25,1% akcji przewoźnika ma syndyk masy upadłościowej SAirLines BV, które w 1999 roku nabył od Skarbu Państwa szwajcarski holding SAirGroup, właściciel m.in. linii Swissair, które zbankrutowały w 2001 roku. Pozostałe 6,93% walorów to akcje pracownicze.

W 2006 roku PLL Lot miały 539,8 mln zł zysku netto. Dobry wynik spółka zawdzięcza sprzedaży aktywów, głównie udziałów w spółce LIM. Przychody z działalności podstawowej w 2006 roku wyniosły 2.761,4 mln zł (spadek o 0,4% r/r), a koszty działalności podstawowej - 2.792,3 mln zł (wzrost o 4,2% r/r).

Według prezesa Siennickiego, w 2007 roku wynik operacyjny Lot może przekroczyć 50 mln zł założone w budżecie wobec straty operacyjnej w wysokości 35 mln zł w 2006 roku. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSP nie chce inwestora branżowego dla PLL LOT