MSP obierają kurs na przetrwanie

opublikowano: 02-01-2012, 00:00

Co badanie, to inny obraz nastrojów MSP. Jedno jest pewne — nie panikują, bo kryzys jest ich środowiskiem naturalnym.

Koniec i początek roku sprzyja podsumowaniom. Z tych, które dotyczą sektora MSP, wyłania się dość niejednoznaczny obraz nastrojów małych i średnich firm. Jeszcze w IV kwartale br. nastroje przedsiębiorców od optymizmu były bardzo dalekie, jak wynika z badania instytutu Keralla Research,

Najniższy od kryzysowego 2009 r. był wskaźnik KERNA rejestrujący kierunek nastrojów w MSP i wynosił minus 65,02 pkt. Tyle samo przedsiębiorców przewidywało pogorszenie sytuacji ekonomicznej własnego przedsiębiorstwa (25,5 proc.) co jej polepszenie (26,8 proc).

Sprzeczne wyniki badań

Dużo większy optymizm charakteryzuje drobnych przedsiębiorców, przebadanych przez Tax Care. 95 proc. z nich przewiduje w przyszłym roku co najmniej utrzymanie obrotów na tegorocznym poziomie, a 60 proc. spodziewa się ich wzrostu. Ponadto ponad 630 firm z tysiąca przebadanych planuje inwestycje w swoją firmę.

Z kolei badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mówią o tym, że 50 proc. firm nie planuje żadnych inwestycji, 40 proc. tylko nieznaczne, a 23 proc. chce zredukować zatrudnienie. Co więcej, 49 proc. właścicieliMSP uważa, że sytuacja się pogorszy, a tylko 9 proc. liczy na jej polepszenie. Natomiast PKPP Lewiatan zbadał, że w roku 2011 i 2012 aż 55 proc. małych i średnich firm zainwestuje w innowacje.

Zmiany pomogą przetrwać

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa ZPP, MSP nie panikują, ponieważ kryzys jest dla nich naturalnym środowiskiem. Obecnie obierają kurs na przetrwanie, co jest podejściem racjonalnym.

— Niemniej, jeśli to się potwierdzi w rzeczywistości, to będziemy mieli do czynienia ze stagnacją — twierdzi Cezary Kaźmierczak. Dodaje, że największym zagrożeniem dla firm jest prawdopodobny upadek strefy euro.

— Racjonalnie nic się nie stanie — piekarze dalej będą piec bułki, a krowy dawać mleko — ale psychologicznie nastąpi głębokie cofnięcie i przedsiębiorców i konsumentów na rok lub dwa, czego wiele firm może nie wytrzymać — przekonuje Cezary Kaźmierczak.

Natomiast Wojciech Winogrodzki, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców, wymienia, że pozytywnie oddziałałoby uspokojenie sytuacji w UE oraz realizacja deklaracji premiera dotyczących równoważenia budżetu państwa, zwłaszcza po stronie wydatkowej. Największy niepokój budzi natomiast planowane zwiększenie obciążenia kosztów pracy.

Z kolei Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, uważa, że największe zagrożeniadla firm, szczególnie małych i średnich, w 2012 r. tkwią w niejasnych, nieprzejrzystych, niedostosowanych do zmienionych warunków gospodarowania regulacjach prawnych, a także w procedurach administracyjnych i kosztach z nimi związanych oraz w trudnej współpracy przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej.

— Uproszczenie prawa podatkowego i zlikwidowanie wielu niepotrzebnych obowiązków administracyjnych zmniejszyłoby nie tylko ryzyko działalności MSP, ale także obniżyło koszty funkcjonowania firm — mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dodaje, że kluczowe dla gospodarki w 2012 r. jest utrzymanie zatrudnienia. Jednak aby firmy miały możliwość zatrudniania, konieczne jest zrównoważenie wzrostu kosztów zatrudnienia wynikające z podniesienia od 1 lutego 2012 r. składki rentowej działaniami obniżającymi koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Konieczne jest także wprowadzenie na stałe większej elastyczności w rozliczaniu czasu pracy, poważna, jakościowa zmiana w polityce dotyczącej rynku pracy oraz instytucjach obsługujących go.

— Brak zmian w tych obszarach w 2012 r. spowoduje silne osłabienie zdolności polskiej gospodarki do wzrostu, a przedsiębiorstw — do rozwoju — przestrzega Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / MSP obierają kurs na przetrwanie