MSP potwierdziło plan prywatyzacji spółek gazowych

Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego STOMIL SANOK SA
opublikowano: 21-06-2001, 11:56

DĘBE (Reuters) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) potwierdziło, że chciałoby wyodrębnić z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), spółkę poszukiwawczo-dystrybucyjną i sprzedać jej akcje w ofercie publicznej.

Ponadto z państwowej firmy wyodrębnione mają zostać cztery kolejne spółki dystrybucyjne, do których wpuszczeni zostaną inwestorzy strategiczni. W przyszłości firmy te również mogłyby zostać upublicznione.

"Każdy z inwestorów strategicznych będzie mógł nabyć akcje tylko w jednej z czterech wydzielonych spółek dystrybucyjnych” - podało ministerstwo w materiałach przygotowanych na rozpoczynające się pod Warszawą seminarium.

W przyszłości inwestorzy będą mogli zwiększyć swe udziały w firmach dystybucyjnch kupując akcje należące do PGNiG i podwyższając kapitały wydzielonych spółek.

W perspektywie średniookresowej PGNiG zachowa mniejszościowy pakiet akcji tych firm. Ma to na celu ewentualne blokowanie zmian w statutach oraz zapewnienie udziału w podejmowaniu strategicznych decyzji, podał resort.

Z kolei prywatyzacja wydzielonej z PGNiG spółki poszukiwawczo- produkcyjna zostanie poprzedzona podwyższeniem kapitału. W ramach tej operacji skarb państwa w zamian za nowe akcje wniesie aportem prawa do informacji geologicznej.

Decyzja o terminie wprowadzenia wydzielonych z PGNiG firm na warszawską giełdę zostanie podjęta przez rząd. Ministerstwo podało też, że prywatyzacja spółki przesyłowo-magazynowej - PGNiG - nie zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych pięciu lat.

Resort podał także, że środki uzyskane ze sprzedaży wszystkich pięciu spółek zostaną umieszczone przez PGNiG, które zajmie się ich prywatyzacją, na specjalnym koncie bankowym. Zasilą one budżet albo, jeśli zgodzi się na to rząd, posłużą finansowaniu inwestycji lub restrukturyzacji PGNiG.

PGNiG planuje w tym roku 188 milionów złotych straty po tym jak rok ubiegły zamknęło ujemnym wynikiem na poziomie 416 milionów.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego STOMIL SANOK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSP potwierdziło plan prywatyzacji spółek gazowych