MSP powinny oszczędzać energię

DARIA KULCZYCKA dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, MAŁGORZATA POPIOŁEK Fundacja Poszanowania Energii
opublikowano: 07-06-2016, 22:00

Dla wielu ich właścicieli koszty energii stanowią znaczną część kosztów prowadzenia biznesu

Ustawa o efektywności energetycznej nakłada obowiązki w zakresie poprawy efektywności przede wszystkim na duże przedsiębiorstwa, nie dotyczy natomiast małych i średnich firm. Tymczasem to one właśnie wymagają wsparcia, bowiem dla wielu ich właścicieli koszty energii stanowią znaczną część kosztów prowadzenia biznesu.

Badanie przeprowadzone przez RWE wykazało, że aż 91 proc. Polaków zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach stara się na co dzień ograniczać zużycie energii w miejscu pracy — jednak są to na ogół działania podejmowane przez samych pracowników, przenoszące na teren przedsiębiorstwa nawyki domowe i dotyczące zwykle energii elektrycznej (np. wyłączanie nieużywanych w danej chwili urządzeń i sprzętu — oświetlenia, komputerów i monitorów). Jednak znacznie rzadziej podejmowane są przez właścicieli firm działania wymagające inwestycji, które kojarzą się z koniecznością wykonywania drogich audytów, dużymi nakładami i skomplikowanymi procedurami.

W ostatnich latach rosną koszty zużycia energii w sektorze usług. Jest to cecha charakterystyczna dla krajów o wysokim tempie wzrostu gospodarczego, w których notuje się spadek zużycia energii w sektorze przemysłu, a wzrost w transporcie i usługach. Zużycie energii w usługach wynosi ok. 12 proc. krajowego zużycia energii, przy czym należy pamiętać, że jest to sektor, który w ostatnich latach przeżywał najsilniejszy rozwój powiązany ze wzrostem zatrudnienia, a zużycie energii pozostaje w silnym związku z tymi dwoma parametrami.

Dużym konsumentem energii są np. sklepy spożywcze. Średnie zużycie energii elektrycznej w sklepach jest znacznie większe niż w innych obiektach, co jest spowodowane znacznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną do chłodzenia produktów żywnościowych, intensywnego oświetlenia, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji pomieszczeń. Ponadto obiekty handlowe są z reguły eksploatowane przez długi czas w ciągu doby, jak też przez wiele dni, również tych wolnych od pracy.

Równie wysoko, jeżeli chodzi o zużycie energii, plasuje się sektor hotelarski. Tu też „winna” jest specyfika obiektu. Hotel działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co więcej — przez cały ten czas musi być przygotowany na przyjęcie gości. W związku z tym hotele są zmuszone utrzymywać stałą temperaturę w obiekcie. Drugą kwestią wpływającą na opłaty za energię jest ogólny stan techniczny budynku i system ogrzewania, z którego obiekt korzysta.

Od dwóch lat w Polsce, Holandii, Włoszech i Hiszpanii realizowany jest międzynarodowy projekt pod nazwą SME CheckUP www.energycheckup.eu. Jego głównym zadaniem jest pokazanie właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw reprezentujących branże gastronomiczną, hotelarską, handlową oraz biura, że oszczędzanie energii jest opłacalne, i nie musi pociągać za sobą wielkich kosztów i skomplikowanych inwestycji. Opracowany w ramach tego projektu Kalkulator SME pozwala łatwo porównać zużycie energii w danym przedsiębiorstwie z podobnymi przedsiębiorstwami reprezentującymi tę samą branżę. Jest on na tyle przyjazny dla użytkownika, że taką ocenę (skan) może wykonać sam właściciel, nie uciekając się do często drogich usług konsultantów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DARIA KULCZYCKA dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, MAŁGORZATA POPIOŁEK Fundacja Poszanowania Energii

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu