MSSF 16 zaboli najemców

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Od 2019 r. spółki stosujące Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wykażą w bilansach umowy najmu jako zobowiązania.

Standard MSSF 16 Leasing będzie od 1 stycznia 2019 r. obowiązywał spółki notowane na giełdzie, banki i oddziały międzynarodowych korporacji raportujące zgodnie z MSSF. Wdrożenie standardu ma na celu ujednolicenie zasad prezentowania danych finansowych dotyczących leasingu (w tym również najmu np. biur) i większą transparentność. Skutkiem ubocznym będzie konieczność ujęcia w bilansie zdyskontowanych przyszłych czynszów zapisanych w umowie najmu jako zobowiązanie spółki.

Zobowiązania rosną

Dotychczas czynsze najmu biur rozliczane były w kosztach bieżących. — Im dłuższy okres najmu w umowie, tym większą kwotę trzeba będzie ująć w bilansie po stronie zobowiązań, co podniesie efektywnie stopę zadłużenia. To może pogorszyć obraz finansów spółki i w efekcie spowodować negatywne konsekwencje dla firm, np. banki mogą żądać dodatkowego zabezpieczenia przed udzieleniem kredytu lub podnieść oprocentowanie. Dlatego do tych zmian należysię wcześniej przygotować — tłumaczył na listopadowym spotkaniu Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” Adam Czechanowski, dyrektor działu audytu Deloitte.

Jak podkreślał Bartosz Radziszewski, ekspert Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”, dotychczas koszty umowy leasingu operacyjnego były rozliczane liniowo, a według MSSF 16 rozlicza się, amortyzując składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania. Ponieważ amortyzacja składnika aktywów ma zwykle charakter liniowy, a odsetki nalicza się na początku, to koszty poszczególnych umów leasingu będą wyższe na początku okresu i malejące z biegiem czasu. Wpływ na prezentacje wyników tych podmiotów będzie zmienny w czasie w zależności od wielkości i okresu umów leasingowych.

Przewidzieć strategie

Po określeniu konsekwencji zastosowania MSSF 16 pierwszym nasuwającym się wnioskiem jest większa opłacalność krótkich umów najmu (im krótsza, tym mniejsze wykazywane zobowiązanie) i umów elastycznych. Być może niektórzy najwięksi najemcy będą analizowali alternatywę zakupu nieruchomości na własność, choć to chyba zbyt daleko idące przewidywania. Znacznie bardziej prawdopodobny będzie jeszcze bardziej dynamiczny rozwój elastycznych biur.

— Szczególnie dla firm na wczesnym etapie rozwoju wdrożenie standardu będzie dodatkowym impulsem do korzystania z coworków, biur serwisowanych, podnajmu czy umów rolowanych. Te ostatnie są podpisywane np. na rok i potem automatycznie przedłużane na kolejny, jeśli nie są wypowiedziane. Ze stosowania MSSF 16 zwolnione są bowiem umowy do 12 miesięcy i takie, w których nie została określona konkretna powierzchnia, np. najemca płaci za 20 stanowisk pracy bez podania, w której części biura mają się znaleźć — mówił Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

Inną konsekwencją wdrożenia MSFF 16 dla rynku może być, zdaniem Jarosława Pilcha, większy popyt na biura w obiektach, które mają już za sobą 2-3 cykle najmu i cieszą się mniejszym zainteresowaniem najemców, poszukujących coraz nowocześniejszych rozwiązań. W starszych budynkach umowy najmu często są dużo krótsze, a więc kwoty wykazywane w bilansie będą też proporcjonalnie mniejsze.

— Pojawia się zatem szansa na większą popularność biurowców zbudowanych w latach 90., m.in. na warszawskim Mokotowie, a teraz rewitalizowanych i przechodzących certyfikacje ekologiczne— oceniał Jarosław Pilch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu