MT: GDDKiA inwestorem na budowie A1 Nowe Marzy - Toruń

opublikowano: 18-01-2007, 17:26

W związku z wygaśnięciem koncesji GTC na odcinek autostrady A1 Gdańsk - Toruń, inwestorem na odcinku Nowe Marzy - Toruń zostanie GDDKiA.

W związku z wygaśnięciem koncesji dla spółki Gdańsk Transport Company (GTC) na odcinek autostrady A1 Gdańsk - Toruń, inwestorem na odcinku Gdańsk - Nowe Marzy, jest GTC, natomiast inwestorem na odcinku Nowe Marzy - Toruń - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - poinformowało ministerstwo transportu (MT) w czwartkowym komunikacie.

Według ministerstwa, A1 - łącząca Gdańsk z południową granicą państwa, będzie oddana do użytku w roku 2010, a więc o trzy lata szybciej, niż planowano wcześniej.

GDDKiA poinformowała na swoich stronach internetowych, że obecnie zapewnione zostały środki finansowe na budowę odcinka Gdańsk - Toruń, opracowywany jest projekt budowlany, projekt wykonawczy i dokumentacja przetargowa.

Postępowania te mają być zakończone na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2007 roku; następnie ogłoszony i rozstrzygnięty zostanie przetarg, aby na początku 2008 roku wykonawca mógł rozpocząć budowę.

W systemie koncesyjnym koncesjonariusz (spółka prawa handlowego) organizuje finansowanie i prowadzi budowę drogi, potem pobiera opłaty za przejazdy od samochodów. W systemie tradycyjnym lub budżetowym budowę poprowadzi GDDKiA ze środków budżetowych i unijnych; ona będzie też drogą zarządzać, w tym pobierać opłaty (być może za pośrednictwem wynajętej firmy). (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane