MTK planują w tym roku 12 imprez targowych

DI, PAP
opublikowano: 26-03-2008, 19:22

Międzynarodowe Targi Katowickie (MTK), które po katastrofie hali wystawowej w styczniu 2006 r. zredukowały swą działalność, deklarują chęć odbudowy swej dawnej pozycji na rynku i organizację w tym roku 12 imprez targowych.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej w Chorzowie prezes MTK Piotr Kubica, pierwszą tegoroczną imprezą targową MTK będą organizowane w najbliższy weekend XIV Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego "Glob" wraz z towarzyszącą im imprezą "Glob X" - Sport i Turystyka Ekstremalna.

Prezes MTK akcentował w środę, że tylko dalsza działalność na śląskim rynku targowym pozwoli spółce na odbudowanie swej dawnej pozycji i w perspektywie na ciągłe zasilenie powołanego przezeń Funduszu Pomocy Ofiar Katastrofy, a także realizować inne zobowiązania.

"Pojawienie się konkurenta z nowoczesną halą wystawienniczą (Silesia Expo w Sosnowcu - PAP), wymusza na nas działania, by utrzymać się na rynku. Nie ograniczamy się do dotychczasowych tematów, bo część z nich została przejęta przez konkurencję, lecz myślimy o nowych imprezach lub zmianach w formule już istniejących" - zapowiedział Kubica.

Nowością w ofercie MTK będą listopadowe Śląskie Targi Książki - organizowane na wzór słynnej imprezy w Lipsku. Podczas Targów Roślin Ozdobnych i Architektury Ogrodów "Flowertarg" odbywać się będą m.in. seminaria i wykłady fachowców tej branży. Prócz tego odbędą się m.in. specjalistyczne targi budowlane oraz poświęcone urządzeniom rozrywkowym.

Podczas najbliższych targów turystycznych MTK chcą przyciągnąć zwiedzających ofertą około 160 wystawców z 8 krajów. Atrakcją mają być pokazy sportów ekstremalnych - m.in. zawody snowboardowe; powstanie też specjalny basen z wyciągiem do wakeboardu (deska wodna - PAP). Z centrum Katowic do MTK w czasie targów będą kursowały bezpłatne minibusy.

Mówiąc o problemach spółki związanych z jej sytuacją finansową i zobowiązaniami po katastrofie, Kubica ocenił m.in., że targom nie grozi utrata obecnych terenów, co utrudniłoby im prowadzenie działalności. "Z naszego punktu widzenia ciągle obowiązuje umowa dzierżawy (gruntu i budynków - PAP), która z punktu widzenia prezydenta Chorzowa została wypowiedziana w październiku ub. roku" - zaznaczył.

Według rzeczniczki chorzowskiego magistratu Gabrieli Kardas, wobec rozwiązania umowy dzierżawy, MTK korzystają obecnie z należącego do Skarbu Państwa terenu bez umowy. Kardas dodała, że należności w tej sprawie są egzekwowane przez prokuratorię generalną. Zastrzegła, że aktualna jest propozycja, by po przekazaniu dotychczas najmowanych nieruchomości, MTK nadal korzystały z niezbędnych im do działalności targowej - na podstawie nowej umowy.

Prezes MTK ocenił jednak, że ta sytuacja pozostaje na razie "nierozstrzygnięta". W jego opinii prowadzona z władzami Chorzowa korespondencja może doprowadzić do rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Spółka deklaruje m.in. że nie chce korzystać z całego dotychczasowego terenu, potrzebuje natomiast gwarancji kilkuletniej perspektywy rozwoju.

Niewyjaśniona pozostaje również sprawa odwołania od decyzji wojewody w sprawie wysokości i zasad zapłaty za rozbiórkę zawalonej hali wystawowej. W lutym ub. roku upłynął wyznaczony decyzją administracyjną wojewody śląskiego termin wpłaty pierwszej raty. Chodzi o ponad 1,8 mln zł - obecnie z odsetkami powyżej 2 mln zł - wydane na rozbiórkę przez Skarb Państwa.

MTK chciały rozłożenia tego zobowiązania na raty na sześć lat, a nie - w myśl decyzji wojewody - na trzy lata. W ub. roku spółka odwołała się od decyzji wojewody i zagroziła, że w razie braku porozumienia sprawa znajdzie finał w sądzie. MTK zakwestionowały procedurę, według której nadzór budowlany, w porozumieniu z wojewodą, wybrał firmę rozbiórkową i przystał na proponowany przez nią kosztorys.

Przedstawiciele spółki utrzymują, że do rozbiórki gotowe były dwie firmy, które chciały zrobić to za 400-450 tys. zł - czterokrotnie taniej niż firma wybrana przez nadzór budowlany. Wciąż deklarują jednak, że najlepsze byłoby rozwiązanie polubowne. Zdaniem urzędników wojewody śląskiego, minister finansów 17 grudnia podtrzymał jego wcześniejszą decyzję w tej sprawie.

W 2007 r. MTK zorganizowały 11 imprez targowych. Wzięło w nich udział 630 wystawców. Targi odwiedziło - według danych spółki - ok. 40 tys. zwiedzających. Rok wcześniej odbyło się 6 imprez wystawienniczych, w których uczestniczyło ponad 500 wystawców, a odwiedziło je ok. 30 tys. zwiedzających. Przed katastrofą MTK organizowały do 30 imprez rocznie.

Hala wystawowa Międzynarodowych Targów Katowickich zawaliła się 28 stycznia 2006 r. podczas wystawy gołębi pocztowych. Zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Zdaniem prokuratury, do katastrofy przyczynili się zarówno projektanci i wykonawcy hali, jak i przedstawiciele ówczesnego zarządu spółki MTK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MTK planują w tym roku 12 imprez targowych