MTP odczuły skutki recesji w gospodarce

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 10-01-2002, 00:00

2001 rok nie był łatwy dla Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wielkość wynajętej powierzchni wystawienniczej spadła aż o 25 proc. w stosunku do 2000 r. Zarząd spółki patrzy jednak w przyszłość z optymizmem. Kilka dni temu MTP kupiły 180 ha gruntów na inwestycje w Kórniku i Kleszczewie.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, największy organizator imprez targowych w Polsce, mimo niewielkiego wzrostu cen wynajmu powierzchni, odnotowały zdecydowany spadek zainteresowania wystawców. Dotyczy to nawet flagowych imprez: targów budownictwa Budma czy rolno-spożywczych Polagra.

W 2001 r. MTP sprzedały o niemal 25 proc. mniej powierzchni wystawienniczej niż w roku 2000. Zarząd ma ogłosić wyniki finansowe spółki za ubiegły rok w lutym. Będą one zapewne nieco gorsze niż w 2000 r. MTP zanotowały wówczas przychody na poziomie 180,6 mln zł i zysk netto wysokości 55,4 mln zł.

— Udało nam się jednak w 2001 r. zrealizować plany inwestycyjne i nie redukować programu targów. Kalendarz wzbogacił się też o nowe imprezy — mówi Bogusław Zalewski, prezes MTP.

Inwestycje zaplanowane na rok 2002 będą nieco skromniejsze.

— Priorytet będzie miała informatyzacja, która pochłonie kilka milionów złotych i powinna się zakończyć do czerwca oraz dokończenie budowy nowego wejścia od strony dworca PKP — mówi prezes Zalewski.

Rok 2001 był trudny nie tylko dla MTP, jeszcze dotkliwiej skutki recesji odczuli mniejsi organizatorzy targów. Niektórzy musieli zakończyć lub zawiesić działalność (np. leszczyńskie Wielkopolskie Targi Regionalne).

MTP podjęły również u progu 2002 r. decyzję o miejscu budowy nowych obiektów. Spółka kupiła 180 ha gruntów od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (strony nie ujawniły wartości transakcji) w podpoznańskich gminach Kleszczewo i Kórnik.

— Zakup gruntów umożliwia realizację planów rozwojowych spółki, nie oznacza natomiast szybkiej wyprowadzki z Poznania — zastrzega się prezes Zalewski.

Inną opinię na ten temat ma Zbigniew Kalisz, burmistrz Kórnika

— To daje nam znakomite perspektywy rozwoju i szansę na wpływy podatkowe — cieszy się burmistrz Kalisz.

Według niego, MTP mogą rozpocząć inwestycję w jego gminie szybciej niż zapowiadają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MTP odczuły skutki recesji w gospodarce