Murapol idzie na całość

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Po zmianach w zarządzie Murapol znów zaskakuje — sprzedażą, bankiem ziemi i przygotowaniami do debiutu na GPW.

Grupa Murapol, lider sprzedaży mieszkań z 2016 r., bije kolejny rekord — w minionym roku deweloper zakontraktował 3605 lokali wobec 3042 przed rokiem. Rekordowy był dla spółki także ostatni kwartał 2017 r., w którym sprzedała 1137 mieszkań, czyli o ponad 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Pod względem liczby lokali sprzedanych w całym 2017 r. spółkę przegonił jednak Dom Development, który dzięki ubiegłorocznemu przejęciu firmy Euro Styl zanotował łączną sprzedaż na poziomie 3975 lokali. Nikodem Iskra, prezes Murapolu zapewnia, że 2018 r. będzie dla spółki czasem intensywnego rozwoju. Umacnianiu pozycji rynkowej dewelopera będzie sprzyjał bank ziemi o wartości 710 mln zł. Pierwszą grupę tworzących go gruntów stanowią tereny inwestycyjne zakupione przez Murapol, na własność w latach 2016-17. Przygotowywane na nich obiekty mają już prawomocne pozwolenia na budowę. Inwestycje będą realizowane w latach 2018-20 i zaoferują 10,9 tys. lokali mieszkalnych. Wartość tych terenów to 340 mln zł netto. Pozostałą część banku ziemi Murapolu stanowią nieruchomości objęte warunkowymi umowami przedwstępnymi z ich właścicielami. Zakładają one budowę

SPRZYJAJĄCE WARUNKI: Zdaniem Nikodema Iskry, prezesa Murapolu, 2017 r. był okresem intensywnego rozwoju spółki, opartego z jednej strony na „zdrowych” fundamentach zbudowanych w ciągu 16 lat działalności, a z drugiej — na sprzyjającej sytuacji rynkowej.
Zobacz więcej

SPRZYJAJĄCE WARUNKI: Zdaniem Nikodema Iskry, prezesa Murapolu, 2017 r. był okresem intensywnego rozwoju spółki, opartego z jednej strony na „zdrowych” fundamentach zbudowanych w ciągu 16 lat działalności, a z drugiej — na sprzyjającej sytuacji rynkowej. Fot. ARC

11 tys. mieszkań. Zakupy tych gruntów zostaną sfinalizowane w latach 2018-19. — Bank ziemi, którym dysponujemy, pozwala nam podejmować decyzje zakupowe tylko takich nieruchomości, które gwarantują wypracowanie satysfakcjonującej marży na realizowanych inwestycjach oraz zachowanie konkurencyjności cenowej oferowanych lokali i co najmniej utrzymanie dotychczasowej dynamiki sprzedaży w kolejnych latach — mówi Nikodem Iskra, dodając, że w tym roku Murapol rozpocznie przygotowania do upublicznienia spółki.

— W najbliższych miesiącach — jeżeli cena w wezwaniu zostanie podniesiona — z rynku giełdowego prawdopodobnie zniknie Robyg, dlatego w portfelach funduszy inwestycyjnych ten segment rynku akcji może być niedoreprezentowany. Z tego powodu jest miejsce w portfelach inwestorów na nowego dewelopera. Tę szanse może wykorzystać Murapol. Ewentualna oferta dewelopera powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem inwestorów, a w konsekwencji pozwolić na uplasowanie emisji po bardzo dobrych cenach — uważa Tomasz Wyłuda, menedżer zespołu doradztwa i analiz w Biurze Maklerskim ING Banku Śląskiego. Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, atmosfera inwestycyjna wśród krajowej deweloperki mieszkaniowej jest wyjątkowo gorąca.

— Dom Development przejął w 2017 r. spółkę Euro Styl, natomiast Murapol osiągnął 10-procentowy udział w Polnordzie. Robyg natomiast zostanie prawdopodobnie przejęty przez Goldmana Sachsa. Tego typu transakcje to także dowód na to, że obecny okres na pewno byłby optymalny z punktu widzenia przeprowadzenia IPO Murapolu i wejścia na giełdę. Tym bardziej że indeks WIG-Nieruchomości pokazuje coraz większy potencjał i prawdopodobnie szykuje się do mocnego wybicia po kilku latach raczej ograniczonego wzrostu w zestawieniu z rosnącymi na potęgę wynikami sprzedażowo-finansowymi spółek wchodzących w jego skład — uważa Jarosław Jędrzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu