Murapol rozbudowuje się w Polsce

  • Anna Deptuła
opublikowano: 11-01-2021, 18:17

Ogólnopolski deweloper zainwestuje w nowe lokalizacje, bo chce budować mieszkania także w mniejszych miejscowościach.

Pandemia COVID-19 nie zaszkodziła wynikom grupy Murapol - zdaniem Nikodema Iskry, prezesa spółki, wyniki są pozytywne, choć niższe od osiągniętych w 2019 r. Według niego otwarcie się na klientów inwestycyjnych miało duży wpływ na finansowe rezultaty trudnego roku.

Pierwsze Katowice

W 2020 r. klienci grupy Murapol odebrali klucze do 2922 lokali mieszkalnych, co oznacza spadek o 6,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej mieszkań oddano w Katowicach - 667, Warszawie - 537 i Łodzi - 357.

- Mimo nadzwyczajnych okoliczności, w jakich przyszło nam funkcjonować, w obliczu globalnej pandemii, roczne wyniki sprzedaży i przekazań w grupie tylko nieznacznie odbiegają od poziomów wypracowanych w 2019 roku, co oceniamy pozytywnie –mówi Nikodem Iskra.

Ubiegły rok spółka zakończyła z 2720 podpisanymi umowami deweloperskimi. Poziom sprzedaży różnił się od tego z 2019 r. o 5,2 proc. Najwięcej z nich zawarto w Krakowie i Wieliczce - ponad pół tysiąca. W Katowicach było to trochę poniżej 500, a na trzecim miejscu znalazła się Łódź, gdzie sprzedano 340 mieszkań.

W minionym roku grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 1843 nowych mieszkań. Na koniec 2020 portfel projektów w realizacji objął 4579 lokali powstających w 43 budynkach, wznoszonych w ramach 17 inwestycji w 12 miastach. Najwięcej z nich zostanie oddanych w Krakowie i Wieliczce - 955, Warszawie - 699, Poznaniu – 632 i Łodzi - 580.

Według danych GUS, w okresie jedenastu miesięcy 2020 r., oddano do użytkowania o 6 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 127,3 tys. mieszkań o 8,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Pełny bank

Pod koniec grudnia 2020 r. grupa Murapol dysponowała bankiem ziemi o wartości blisko 638 mln zł, z czego 247,6 mln zł netto w nieruchomościach. Posiadała pozwolenia na budowę 9,1 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 377 tys. mkw.

- Abyśmy mogli się rozwijać, stale musimy pracować nad rozbudowywaniem banku ziemi – podkreśla Nikodem Iskra.

Pozostała część aktywnego banku ziemi to tereny inwestycyjne objęte umowami przedwstępnymi, po ich zatwierdzeniu liczba pozwoleń na budowę lokali wyniesie blisko 9,7 tys. Wartość zakontraktowanych w ten sposób nieruchomości zwiększy się do ponad 390 mln zł.

Tegoroczne plany

Grupa Murapol ma w portfolio projekty związane z realizację budynków komercyjnych i apartamentów inwestycyjnych. Jednak od początku działalności skupia się na budownictwie wielorodzinnym i to jest jej główny profil działalności. Zmiany strategii nie są planowane. Murapol chce inwestować poza głównymi rynkami mieszkaniowymi. Mieszkania powstaną więc w mniejszych miastach i zupełnie nowych dla spółki lokalizacjach. Prezes Murapolu wymienia Lublin, Rzeszów i Szczecin.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane