Musimy dotrzeć do jeszcze szerszego grona przedsiębiorców

Trzy pytania do wiceminister spraw zagranicznych

TRZY PYTANIA DO KATARZYNY KACPERCZYK, WICEMINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH

Zobacz więcej

Katarzyna Kacperczyk ARC

1. MSZ od kilku lat organizuje szkolenia dla firm, które chcą wystartować w przetargach międzynarodowych organizacji. Czy jest zainteresowanie?

Uczestniczy w nich coraz większa liczba przedsiębiorców. I już widać pozytywne efekty — np. w październiku po raz pierwszy polscy przedsiębiorcy przekroczyli próg 100 tys. EUR w projektach realizowanych przez UNIDO. Zdajemy sobie sprawę, że musimy dotrzeć do jeszcze szerszego ich grona — oprócz szkoleń będziemy wykorzystywać w tym celu różne kanały komunikacji, w tym transmisję warsztatów przez stronę internetową. Wrześniowe warsztaty z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, w których udział wzięło ponad 100 przedsiębiorców, online obejrzało blisko 500 osób. Planowane na listopad szkolenia z udziałem ekspertów International Finance Corporation planujemy zorganizować nie tylko w Warszawie, ale również w Olsztynie.

2. Czy poza MSZ ktoś jeszcze pomaga polskim firmom?

W lipcu 2015 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości otworzyła Punkt Informacyjny Międzynarodowe Zamówienia Publiczne, a w październiku Związek Banków Polskich — Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. Intensywnie promujemy wykorzystanie platform, które zawierają przewodniki po rynku międzynarodowych zamówień publicznych. Z inspiracji MSZ Polski Instytut Spraw Międzynarodowych opracował przewodnik po organizacjach międzynarodowych realizujących projekty rozwojowe i modernizacyjne na Ukrainie. Jest on ogólnie dostępny na stronach instytutu. Takie inicjatywy będziemy rozwijać w przyszłości.

3 Kiedy firmy mogą wziąć udział w takich szkoleniach?

Tylko w najbliższym czasie zorganizowane zostaną seminaria w Warszawie: 30 listopada na temat możliwości biznesowych wynikających ze współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz 16 listopada na temat możliwości współpracy z International Finance Corporation. 25-27 listopada odbędzie się w Wiedniu Konferencja na Rzecz Państw Najsłabiej Rozwiniętych organizowana przez UNIDO. Takich inicjatyw będzie coraz więcej. Czekamy także na informacje od polskich przedsiębiorców dotyczące zarówno kierunków geograficznych, jak też konkretnych organizacji, które są przedmiotem ich zainteresowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Musimy dotrzeć do jeszcze szerszego grona przedsiębiorców