Czytasz dzięki

Musk: SpaceX i Tesla „istnieją cudem”

opublikowano: 12-03-2018, 07:44
aktualizacja: 12-03-2018, 07:45

Elon Musk wyznał, że jego firmy SpaceX i Tesla istnieją cudem i obie w 2008 roku były o włos od bankructwa.

- Dawałem obu: SpaceX i Tesli mniej niż 10 proc. prawdopodobieństwa sukcesu – wyznał Musk podczas konferencji South by South West. – Na początku 2002 roku nie pozwoliłbym swoim przyjaciołom zainwestować w nie, bo bałem się, że straciliby pieniądze – dodał. 

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Musk ujawnił, że zarobił 180 mln USD kiedy eBay przejął w 2002 roku współtworzoną przez niego spółkę PayPal. Początkowo zainwestował 90 mln USD w SpaceX i Teslę, ale koszty rosły. 2008 rok był szczególnie zły dla obu firm. SpaceX trzykrotnie poniósł porażkę w wystrzeleniu rakiet Falcon 1. Dwa dni przed Gwiazdką Tesla stanęła na krawędzi bankructwa. Muskowi zostało wówczas 40 mln USD. Nie wiedział, w którą z obu spółek zainwestować, a obawiał się, że podzielenie tej kwoty doprowadzi do upadłości obu.

- Kiedy wkłada się całą energię w zbudowanie czegoś, to twoje dziecko, więc nie można wybierać. Włożyłem pieniądze w obie i dzięki Bogu obie przetrwały – powiedział Musk.

Słynny inwestor wyznał, że był po rozwodzie w tak trudnej sytuacji, że musiał pożyczać od przyjaciół na czynsz.

- SpaceX żyje cudem, podobnie jak Tesla. Jeśli sytuacja potoczyłaby się choć trochę inaczej, obie spółki byłyby martwe – powiedział Musk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu