"Muzeum 11 września" otworzy się 15 maja

AD
opublikowano: 25-03-2014, 14:49

W Nowym Jorku ujawniono nareszcie datę otwarcia mocno opóźnionego "Narodowego Muzeum Pamięci o 11 września". Od 15 do 20 maja będą je mogli bezpłatnie zwiedzić wszyscy dotknięci tamtym zamachem, a od 21 maja będzie otwarte publicznie.

Cenę biletu dla szerokiej publiczności ustalono na 24 USD. Zniżki będą mieli studenci, seniorzy oraz ocaleni z zamachu, rodziny ofiar i pracownicy służb ratunkowych pracujących po ataku 11 września 2001 r.

W pierwszych dniach po otwarciu zwiedzać je będzie mogła bezpłatnie właśnie ta ostatnia grupa. Muzeum będzie wówczas czynne dla nich przez 24 godz. na dobę, co ma oznaczać "hołd dla ratowników tamtego czasu, również pracujących bez ustanku wiele dni".

Dyrektorem Muzeum został Michael Bloomberg - burmistrz Nowego Jorku pełniący funkcję w dniu ataku. - Jesteśmy zaszczyceni, że pierwszymi gośćmi tego muzeum będą mężczyźni i kobiety, które przyszły nam z pomocą tamtego dnia, rodziny niewinnych ofiar zabitych 11 września oraz ocaleni, którzy żyją aby opowiadać o tym niewyobrażalnym horrorze, z którego możemy się uczyć przeszłości. To Muzeum jest zbudowane na ich opowieściach - napisał Michael Bloomberg w oświadczeniu.

Rzeczywiście, dużą część eksponatów mają stanowić nagrane historie osób, które przeżyły zamach na dwie nowojorskie wieże. Ponadto znajdziemy tam zachowane rzeczy osobiste ofiar, samochody strażackie pracujące na gruzach WTC, zachowane elementy zawalonych wieżowców, filmy i zdjęcia opowiadające o ataku.

W kompleks Muzeum jest wpisany pomnik, tzw. Memorial - przestrzenna aranżacja wokół dwóch kwadratowych "dołów" po wieżach WTC wypełnionych dziś wodą. Pomnik oddaje hołd nie tylko ofiarom ataku na Nowy Jork (łącznie z pasażerami porwanych samolotów), ale także tym, którzy zginęli w ataku 11 września na Pentagon, ofiar lotu nr 93, którzy udaremnili dalsze ataki oraz 6 zabitym w bombowym zamachu na WTC w 1993 r. Ich nazwiska są wypisane na obrzeżach "basenów" w porządku, w jakim znajdowali się w dniu ataku

"Narodowe Muzeum Pamięci o 11 września" miało być wstępnie otwarte na 11 rocznicę ataku czyli we wrześniu 2012 r. Opóźnienie wynikło głównie z powodów finansowych sporów między Fundacją, która je budowała, a agencją rządową Port Authority, która jest właścicielem terenów w tzw. Strefie Zero. Port Authority miało niespodziewanie podnieść koszty inwestycji do 530 mln USD, których niedochodowa fundacja nie była w stanie płacić w terminie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane