My się Chin nie boimy

DI, A-Z Finanse
opublikowano: 12-11-2010, 17:37

Piątkowe notowania miały być spokojne i  nudne, a tymczasem okazały się jednymi z najciekawszych w minionym tygodniu.

Azjatyckie plotki o możliwej kolejnej niespodziewanej podwyżce stóp procentowych w Chinach sprawiły, że giełdy w Azji zaliczyły solidne przeceny, a rynek w Chinach spadł aż o 5 proc. Europejskim inwestorom z rana udzieliła się ta atmosfera korekty przez traciły rynki na starym kontynencie, a krajowy WIG20 wyłamał się poniżej 2700 pkt. Ten 1,5 proc. spadek został jednak wykorzystany do zakupów i to na tyle skutecznie, że na koniec dnia indeks wyszedł na 0,5 proc. plus.

Narastający w trakcie dnia entuzjazm kupujących trudno uzasadnić danymi makro. Wczorajsze komunikaty o chińskiej inflacji nie mogą cieszyć, bo oznaczają, że chiński rząd będzie zmuszony do bardziej zdecydowanego hamowania inflacji kosztem wzrostu gospodarczego. Z kolei dane makro z Europy praktycznie dziś nie istniały. Co prawda PKB w eurolandzie w trzecim kwartale bieżącego roku wzrósł zgodnie z prognozami o 0,4 proc., ale już produkcja przemysłowa w całej unii w skali miesiąca spadła o 0,9 proc. Trudno po tym oczekiwać jakichkolwiek reakcji, a jeżeli już na siłę szukać optymizmu, to tylko w niemieckim PKB, które w trzecim kwartale wzrosło o 3,9 proc. podczas gdy prognozy mówiły o zwyżce rzędu 3,7 proc.

Zdecydowanie najbardziej zagadkową częścią dzisiejszej sesji były obroty. Sama dzienna zmienność WIG20 z porannego -1,5 proc. do końcowego +0,5 proc. w trakcie długiego weekendu nie jest niczym nadzwyczajnym, ale już z połączeniu z obrotem przekraczającym 2,4 mld złotych robi wrażenie. Tak silny pokaz byków, których rodowód jest zdecydowanie zagraniczny, sprawia że w kolejnych dniach powinniśmy zobaczyć podejście indeksu do poziomu 2800 pkt. Widać wyraźnie, że azjatyckie problemy i perturbacje są całkowicie lekceważone, a kapitał chętnie korzysta z nawet dziennych korekt i angażuje się na polskim rynku. W dalszych wzrostach na pewno przeszkodą nie będą także pogłębiające się kłopoty budżetowe Portugali, Grecji i Irlandii, ponieważ komunikaty z UE jasno określają, że przynajmniej do najbliższej wiosny (kiedy czeka nas największe rolowanie obligacji) żaden z tych krajów nie upadnie.

Choć giełdowy tydzień był krótszy i ubogi w dane makro, to na pewno nie był nudny. Debiut Giełdy na giełdzie przechodzi do historii, nowe szczyty rosnących indeksów również wpływają na rynek pozytywnie, a dzisiejszy handel jest na tyle wyjątkowy, że będzie punktem odniesienia dla świąteczno-noworocznych sesji.

Paweł Cymcyk
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, A-Z Finanse

Polecane