Na 500+ pracują służby skarbowe

opublikowano: 28-08-2017, 22:00

Miliardy z uszczelnienia systemu podatkowego wpływają do państwowej kasy na krótko, ale grunt, że nie trafiają tam, skąd przyszły.

— W tym roku będzie możliwe uszczelnienie podatku VAT na około 20 mld zł, czyli tyle, ile kosztuje 500+ — mówi Mateusz Morawiecki. Od kwietnia skontrolowano 125 cystern. Udaremniono przy tym około 2 tys. przypadków przemytu paliwa, około 50 tys. transportów z przemytem papierosów i blisko 2 tys. z przemytem alkoholu.

NA TROPIE PRZEMYTNIKÓW: Obok tzw. jedwabnego czy bursztynowego szlaku był jeszcze jeden - paliwowy. Dzięki pracy funkcjonariuszy uszczelniliśmy go – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów.
Fot. Grzegorz Kawecki

— To przykład danych liczbowych, dzięki którym mamy takie sukcesy w budżecie, w ściągalności podatków, uszczelnianiu całej granicy — mówił Mateusz Morawiecki. Wicepremier nazwał uszczelnienie „szlaku paliwowego” zmianą epokową. Dodał przy tym, że służby skarbowe przywróciły powagę państwu, i przypisał im współautorstwo „dobrych wiadomości” płynących z danych o wykonaniu budżetu za siedem miesięcy tego roku i przedstawionych niedawno założeń budżetu na 2018 r.

— Nie byłoby możliwe przedstawienie tak dobrych wiadomości, gdyby nie praca służb celno-skarbowych” — podkreśla Mateusz Morawiecki. Według szacunkowych danych MF, po lipcu budżet miał 2,4 mld zł nadwyżki. To mniej niż miesiąc wcześniej (nadwyżka po czerwcu wyniosła 5,9 mld zł), ale to i tak najwyższy wynik po lipcu od 28 lat. Komentując te wyniki, Mateusz Morawiecki podkreślał, że jest to zasługa przede wszystkim „bardzo skutecznego uszczelniania systemu podatkowego”, ale nie tylko VAT. Po pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wzrost dochodów w stosunku do okresu styczeń-lipiec 2016 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach. Najbardziej wzrosły dochody z VAT — o blisko jedną czwartą. Wyraźnie odbiły także wpływy z tytułu podatku CIT — o 13,4 proc. r/r). Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd przyjął wstępny projekt budżetu na przyszły rok. Ustawowy limit deficytu centralnego przewidziano na 41,5 mld zł, a więc około 30 proc. mniej niż w tym roku. W stosunku do ustawowych planów na 2017 r. przyszłoroczne wpływy budżetowe mają być wyższe o ponad 30 mld zł, a wydatki o 12,4 mld zł. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w 2016 r. luka w VAT spadła o 2,5 mld zł. Jednak obliczenia MF wskazują, że w ubiegłym roku do budżetu nie trafiło około 37 mld zł, a więc 21,9 proc. potencjalnych wpływów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane