Na amerykańskich giełdach nadal trwa korekta

10-09-2003, 22:02

Amerykańskie giełdy zakończyły sesje spadkami. Po osiągnięciu przez indeksy w poniedziałek najwyższych poziomów od kilkunastu miesięcy inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Szczególnie widoczne jest to na rynku spółek nowych technologii. W ciągu dwóch kolejnych sesji Nasdaq stracił 3,6 proc. wartości.

Przy braku istotnych danych makroekonomicznych inwestorzy zwracają uwagę przede wszystkim na wiadomości przekazywane przez duże spółki. Wczorajsze rozczarowanie wynikami Nokii wzmocnił Texas Instruments. Jeden z największych na świecie producentów chipów stosowanych w telefonach komórkowych podał prognozę kwartalnych wyników, która w bardziej sprzyjających warunkach nie wywołałaby prawdopodobnie negatywnej reakcji. Ale nastroje inwestorów są złe i brak bardzo dobrych wiadomości jest uważany za powód do pozbywania się papierów. Kurs Texas Instruments mocno spadał przez całą sesję. Podobnie działo się w przypadku innych spółek produkujących sprzęt telekomunikacyjny oraz chipy.

Mocna przecena spotkała RF Micro Devices. Jeszcze w poniedziałek akcje spółki drożały o kilkanaście procent w związku z podniesieniem prognozy jej kwartalnych wyników. W grupie najmocniej przecenionych spółek znalazły się także AMD, Intel i Applied Micro Circuits.

Mocno staniały papiery Microsoftu. Największy na świecie producent oprogramowania poinformował o wykryciu kolejnego błędu w swoich systemach operacyjnych. Spółka twierdzi, że hakerzy jeszcze go nie wykryli. Przyznała jednak, że błąd w systemie jest podobny do wykorzystanego przez twórcę internetowego ‘robaka’ Blaster, który unieruchomił kilka tygodni temu znaczną liczbę komputerów na całym świecie.

Na tle dominujących na rynkach spadków wyraźnym wzrostem kursu wyróżniał się Capital One Financial. Jego kurs rósł najmocniej wśród spółek notowanych w ramach S&P500. Piąty pod względem wielkości amerykański emitent kart kredytowych poinformował o spadku w sierpniu odsetka niespłaconych pożyczek jego klientów.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na amerykańskich giełdach nadal trwa korekta