Na amerykańskich rynkach akcji przerwa we wzrostach

opublikowano: 19-04-2021, 22:36

Dow Jones spadał na zamknięciu w poniedziałek o 0,3 proc. S&P500 stracił 0,5 proc. Nasdaq kończył sesję zniżką o 1,0 proc. Spadki nastąpiły po serii zwyżek. Ubiegły tydzień był dla S&P500 już szóstym wzrostowym z ostatnich siedmiu. Dow Jones rósł czwarty tydzień z rzędu, a Nasdaq trzeci.

Pierwsza sesja tygodnia na amerykańskich rynkach akcji zdominowana była przez podaż. Inwestorzy realizowali zyski po wzrostach z ubiegłego tygodnia, zakończonego rekordami średniej Dow Jones i S&P500. Tym razem dobre wyniki kwartalne pokazane przez m.in. Coca-Colę i Harley-Davidsona pomogły tylko tym spółkom. Nie było wsparcia w postaci nowych danych makro. Nie pomagał także wzrost rentowności obligacji skarbowych USA, w przypadku „dziesięciolatek” powrót powyżej 1,6 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu taniało 66 proc. spółek z S&P500. Z 11 głównych segmentów indeksu podaż przeważała w 10. Największe spadki zaliczyły IT (-0,9 proc.), gdzie doszło do dużej wyprzedaży akcji spółek półprzewodnikowych (-2,6 proc.), a także dostawcy dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,1 proc.), wśród których kotwicą była branża motoryzacyjna (-2,8 proc.), a bardziej szczegółowo Tesla (-3,4 proc.).

Akcje spółki Elona Muska były wśród najbardziej przecenionych w S&P500. Powodem były doniesienia z Teksasu, gdzie dwie osoby zginęły w wypadku auta Tesli jadącego, jak ustalono, na autopilocie z pustym fotelem kierowcy. Niektórzy wiązali przecenę akcji Tesli także z gwałtownym tąpnięciem kursu bitcoina podczas weekendu. Spółka Elona Muska na początku lutego zainwestowała w kryptowalutę 1,5 mld USD.

Najlepiej na tle rynku wyglądały w poniedziałek segmenty ochrony zdrowia (spadek o mniej niż 0,1 proc.) i nieruchomości (0,3 proc.).

Spośród 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones staniało 18. Największe spadki kursów notowały Intel (-1,7 proc.), Boeing (-1,6 proc.) i Nike (-1,3 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Apple (0,5 proc.), Coca-Cola (0,6 proc.) i sieć aptek Walgreens Boots Alliance (0,9 proc.).

Na Nasdaq staniało 70 proc. z prawie 3,7 tys. notowanych na tym rynku spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji najmocniej spadały te z branży półprzewodnikowej, m.in. Nvidia (-3,5 proc.), która ma problem z przejęciem brytyjskiego Arm Holdings po tym jak rząd powołał się na bezpieczeństwo narodowe i kazał sprawdzić skutki transakcji urzędowi ds. konkurencji. Wśród spółek z grupy FAANG najmocniej drożał Netflix (1,45 proc.), a najmocniej taniał Facebook (-1,3 proc.).

Akcje Manchesteru United (6,7 proc.) były w dwudziestce najmocniej drożejących na NYSE. Kurs angielskiego klubu piłkarskiego rósł wyraźnie po ogłoszeniu stworzenia elitarnej Superligi w Europie. Inwestorzy oczekują, że pozwoli to wybranym klubom na osiągnięcie dużo większych wpływów z transmisji niż obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane