Na bakier nie tylko z BHP

opublikowano: 07-12-2017, 22:00

Niewiele zakładów pracy kontrolowanych przez inspekcję pracy po raz pierwszy jest ocenianych przez nią „na piątkę”.

W ubiegłym roku tzw. pierwsze kontrole przeprowadzono w 10 tys. firm i niemal w każdej stwierdzono nieprawidłowości — wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za 2016 r. przedstawionego sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej. Wykonywanie pracy bez podpisanej umowy czy brak zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego to najczęstsze grzechy ujawnione podczas 2,5 tys. kontroli dotyczących legalności zatrudnienia.

FORUM

U ponad 13 proc. skontrolowanych pracodawców nie prowadzono ewidencji czasu pracy, u 14 proc. nie wypłacono wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, a w 3 proc. firm zapłacono je w nieprawidłowej wysokości. Nie lepiej było ze spełnieniem norm BHP. Prawie 6 tys. pracowników kontrolowanych firm nie otrzymało obuwia i odzieży ochronnej, a 3,2 tys. nie zapewniło wymaganych środków ochrony indywidualnej. Niemal u co czwartego przedsiębiorcy stwierdzono zły stan techniczny maszyn i urządzeń.

2,9 mln zł Na taką kwotę opiewały w ubiegłym roku zaległe wynagrodzenia, których wypłatę nakazała inspekcja pracy.

42 proc. W tylu zakładach inspektorzy pracy stwierdzili wyraźną poprawę po ponownej wizycie w firmach, które w 2016 r. przeszły tzw. pierwsze kontrole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane