Na co stawia Zachodnie Pomorze

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Pierwszym krokiem w rozwoju województwa jest określenie pięciu regionalnych specjalizacji

Regionalna specjalizacja to wyjątkowa cecha regionu, przyciągająca tamtejszych i zewnętrznych przedsiębiorców. W województwie zachodniopomorskim określono pięć takich dziedzin. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego podkreślają, że wyłonienie wyróżniających cech regionu jest zgodne z planem rozwoju w ich obrębie tzw. inteligentnych specjalizacji (wybory specjalizacji wiążą się z wykorzystywaniem unijnych funduszy).

— Pierwszym krokiem było zidentyfikowanie regionalnych specjalizacji. Kolejnym — identyfikacja inteligentnych specjalizacji na podstawie m.in. badania potencjału szkół wyższych i ośrodków badań i rozwoju w regionie. Następnie sektory te zostaną zawężone do konkretnych stref specjalizacji o najwyższym potencjale rozwojowym — informuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwazachodniopomorskiego.

Złota piątka

Pierwszą z wybranych głównych regionalnych specjalizacji jest biogospodarka oparta na naturalnych zasobach i potencjale gospodarczym oraz naukowo-badawczym. Dominuje w niej sektor drzewno-meblarski, rolno-spożywczy, energetyka odnawialna, zielona chemia, materiałoznawstwo, opakowania.

— To dla województwa zachodniopomorskiego szansa intensywnego rozwoju, a także możliwość silnego oddziaływaniana politykę innowacyjną Europy. Stworzenie bardziej innowacyjnej i niskoemisyjnej gospodarki, łączącej zrównoważone rolnictwo i rybołówstwo, bezpieczeństwo żywnościowe i wykorzystywanie zasobów odnawialnych, przełoży się na konkurencyjność regionu i realizację wysokich standardów ekologicznych. Rozwój biogospodarki oznacza dla regionu potencjał rozwojowy i wzrost zatrudnienia na obszarach wiejskich, nabrzeżnych i przemysłowych — zaznacza marszałek województwa.

Drugą specjalnością regionu jest działalność morska i logistyka.Zalicza się tu gospodarkę morską, off-shore, transport multimodalny i centra logistyczne, a także technikę morską, którą czeka ogrom zmian związanych z wyzwaniami współczesności. Trzecia specjalizacja to przemysł metalowo-maszynowy. W województwie dość licznie reprezentowany jest sektor produkcji wyrobów z metalu — to trzecia sekcja działu przemysłu przetwórczego pod względem wielkości produkcji sprzedanej. Spadek znaczenia przemysłu stoczniowego staje się impulsem do restrukturyzacji tej specjalizacji i wykorzystaniaposiadanych przez nią technologii do wejścia na inne rynki produktowe.

— W regionie przybywa firm z tego sektora, zwiększa się oferta parków przemysłowych, dodatkowym atutem jest cenne doświadczenie związane z przemysłem okrętowym — komentuje Olgierd Geblewicz. Za czwartą regionalną specjalizację uznano usługi przyszłości. Chodzi o teleinformatykę ICT (Information and Communication Technologies), centra zaawansowanych usług (Knowledge Process Outsourcing), badania i rozwój (B+R), usługi techniczne.

Na Zachodnim Pomorzu są przedsiębiorstwa z branży IT działające w każdej kategorii ICT, a więc produkcji oprogramowania, specjalistycznego sprzętu, zaawansowanych i tradycyjnych usług, doradztwa, zarządzania, konsultingu oraz outsourcingu. Usługi przyszłości nabierają ogromnego znaczenia, co potwierdza procentowy udział takich przedsiębiorstw w regionie.

— W lokalnej gospodarce aż 75,5 proc. stanowią przedsiębiorstwa z sektora usług, w przede wszystkim usług rynkowych — informuje Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. Piątą specjalnością województwa jest turystyka i zdrowie. Ten sektor opiera się najbardziej na walorach przyrodniczych i dorobku kulturowym regionu. Pomorze Zachodnie to jedno z najbardziej zróżnicowanych turystycznie województw. Turystów przyciągają ośrodki lecznicze i wypoczynkowe, uzdrowiska, ośrodki spa w Szczecinie, w pasie nadmorskim, w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Połczynie Zdroju, Dąbkach.

— Turystyka jest dominującą gałęzią gospodarki województwa. Przykładowo liczba atrakcji turystycznych, jakie oferuje Kołobrzeg przez cały rok, stawia nas w roli jednego z liderów w polskiej turystyce. Firm działających na polu turystyki jest bardzo dużo: największe to Uzdrowisko Kołobrzeg, Zdrojowa Invest, Pro-San. Oczywiście nasze położenie geograficzne daje nam olbrzymie korzyści. Pod względem historycznym Kołobrzeg jest miastem wielokulturowym. Przede wszystkim jednak pokazujemy go jako dobre miejsce do zdrowego i aktywnego wypoczynku, o znakomitym standardzie usług i bogatej ofercie rozrywkowo-kulturalnej. Piękne i szerokie plaże, dużo zieleni, bogactwo ścieżek rowerowych, rejsy, znakomita kuchnia i przede wszystkim wspaniały nadmorski klimat — każdy turysta znajdzie u nas coś dla siebie — zachwala Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu