Na Ecodomie i Intereco wystawi się 381 firm...

Małgorzata Zdunek
07-03-2001, 00:00

Na Ecodomie i Intereco wystawi się 381 firm...

Imprezy targowe skierowane są głównie do klientów instytucjonalnych

Zarząd Międzynarodowych Targów Katowickich, organizator rozpoczynających się dziś Międzynarodowych Targów Pomiar i Oszczędność Ciepła Ecodom oraz Międzynarodowych Targów Ekologicznych Intereco, spodziewa się, że ekspozycje odwiedzi 11 tys. osób. Wystawcy będą się zmagać w konkursach: na najlepsze rozwiązanie oraz Czyściej i Taniej.

Swój udział w rozpoczynających się dziś XII Międzynarodowych Targach Pomiar i Oszczędność Ciepła Ecodom oraz Międzynarodowych Targach Ekologicznych Intereco, które potrwają do 9 marca 2001 r., zapowiedziało łącznie 381 wystawców krajowych oraz z Czech, Niemiec, Holandii, Szwecji, Belgii, Finlandii, Japonii, Danii oraz Kanady.

Pod jednym dachem

Zajmą oni powierzchnię 5,9 tys. mkw. w pawilonie nr 1 o powierzchni 10 tys. mkw., ulokowanym na terenach wystawowych Międzynarodowych Targów Katowickich przy ul. Bytkowskiej w Katowicach.

— Targi te połączyliśmy w jeden blok ze względu na ich zbliżoną tematykę — ekologiczne urządzenia i technologie mają przecież szerokie zastosowanie w branży grzewczej i instalacyjnej — mówi Piotr Kubica, kierownik biura prasowego MTK.

Zdaniem organizatorów, targi Intereco mają odpowiedzieć na pytanie, jak ma funkcjonować przedsiębiorstwo w warunkach rosnących wymogów ochrony środowiska.

— Targi są też okazją do prezentacji osiągnięć ekologicznych tych firm, które w tej dziedzinie odniosły sukces — dodaje Piotr Kubica.

Dla indywidualnych

Na obu imprezach targowych nie powinno zabraknąć również ofert, skierowanych do indywidualnego klienta.

— Nowością jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, prezentowana przez firmę Eko Plast z Poznania, oraz program edukacyjnego wdrażania systemu odbioru odpadów organicznych, który opracował UM z Zabrza — tłumaczy Piotr Kubica.

Na targach Ecodom dominować ma oferta pieców, instalacji grzewczych, systemów wentylacyjnych, a także systemów rur i mierników.

— Uwagę zwróci zapewne kolejna już generacja kolektorów społecznych, które stają się coraz bardziej popularnym i dostępnym źródłem ogrzewania domów, nawet w naszych warunkach klimatycznych — zapewnia Piotr Kubica.

Na wynajem największych powierzchni wystawowych na targach Ecodom zdecydowała się firma Isco z Jastrzębia Zdroju, która wykupiła stoisko o powierzchni 51 mkw., a także katowicka firma Tanie Grzanie, która zajmie ekspozycję o powierzchni 50 mkw. Natomiast na targach Intereco stoisko o powierzchni 96 mkw. wydzierżawiła firma Brodd Product Polonia z Chorzowa oraz Główny Instytut Górnictwa z Katowic, który zaprezentować ma swoją ofertę na powierzchni 24 mkw.

Seminaria i nagrody

Targom Intereco towarzyszyć ma blok seminaryjny, poświęcony zagadnieniu: Biznes a ekologia — inwestycje i tereny poprzemysłowe oraz konferencja na temat zarządzania ochroną środowiska. Wystawcy MTPiOC Ecodom mogą też wziąć udział w konkursie na najlepsze rozwiązanie, a MTE Intereco — w konkursie Czyściej i Taniej.

Złote medale MTK w konkursie na najlepsze rozwiązanie w 2000 r. otrzymały w różnych kategoriach: Zakłady Automatyki Przemysłowej z Ostrowa Wielkopolskiego, firma Almar Rockwool z Katowic, Zakłady Automatyki Polna z Przemyśla, firma Cetetherm Polska z Warszawy oraz spółka Aquatherm z Łomianek. W konkursie Czyściej i Taniej nagrodę II stopnia, medal MTK oraz 7 tys. zł otrzymała Spółka Wodno-Ściekowa GWDA z Piły-Leszkowa, przed Przedsiębiorstwem Usług Chłodniczych Ciepło i Zimno z Bełku koło Rybnika oraz UM w Zabrzu, które uhonorowano równorzędnymi nagrodami III stopnia, medalami MTK oraz 4 tys. zł.

...a 20 na targach Eurocapital 2001

MTPiOC Ecodom i MTE Intereco uzupełnia oferta Targów Usług Finansowych Eurocapital. Towarzyszy im I Forum Gospodarcze, na którym mają zostać poruszone problemy decentralizacji finansów państwa. Organizatorzy liczą, że połączone imprezy odwiedzi 11 tys. osób.

Równolegle z targami Ecodom i Intereco na terenach wystawowych MTK rozpocznie się dziś VII edycja Targów Usług Finansowych Eurocapital. Impreza ma potrwać do 9 marca 2001 r.

Wspólnym mianownikiem organizowanych przez Miendzynarodowe Targi Katowickie imprez ma być pieniądz i pytanie, jak zdobyć go na realizację inwestycji.

— Połączenie oferty tych branż w jednym terminie nie jest przypadkowe. Propozycje wystawców stanowią kompleksową ofertę, skierowaną głównie do odbiorców instytucjonalnych, choć nie zabraknie również propozycji dla osób indywidualnych. Oferta targów Eurocapital pomoże w odpowiedzi na pytanie o źródła finansowania m.in. przedsięwzięć proekologicznych czy termomodernizacyjnych — mówi Piotr Kubica z MTK.

Swoją ofertę na Eurocapital przedstawić mają głównie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.

— Na uwagę zasługują prezentacje portali finansowych — tłumaczy Piotr Kubica.

Nie zabraknąć ma również prezentacji oferty terenów inwestycyjnych miast i gmin z południowej Polski. Ze śląskich firm na wynajem największych powierzchni wystawowych zdecydował się katowicki oddział Banku Gospodarki Żywnościowej, który ma zająć powierzchnię 20 mkw. Natomiast stoiska o powierzchni 12 mkw. wydzierżawił Bank Przemysłowo-Handlowy oraz katowicki oddział TUiR Warta.

Również dziś ma odbyć się pierwsze Forum Gospodarcze, poświęcone zagadnieniom decentralizacji finansów państwa. Swój udział zapowiedział Jarosław Bauc, minister finansów, który ma omówić strategię finansów publicznych i rozwoju gospodarczego w Polsce w latach 2000-2010.

Natomiast Elżbieta Hübner, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, ma przybliżyć stan obecny i projekcję zmian finansowania samorządów lokalnych. Swoje wystąpienia zapowiedzieli m.in. Jan Olbrycht, marszałek województwa śląskiego oraz Piotr Uszok, prezes Związku Miast Polskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na Ecodomie i Intereco wystawi się 381 firm...