Na efekty trzeba długo czekać

Barbara Warpechowska
opublikowano: 17-03-2016, 22:00

Zakaz palenia węglem, darmowa komunikacja zbiorowa, promocja ciepła systemowego, ulgi, dotacje — tak miasta chcą poprawić jakość powietrza. Ale rezultaty i tak będą dopiero po latach

Wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej są Kraków, Górny Śląsk i Wrocław. Wyprzedzają Londyn, Rzym i Paryż. W europejskim przemyśle emisja zanieczyszczeń stale spada. O wiele gorzej jest w sektorze komunalnym i transporcie.

W ścisłym centrum Krakowa w użytku jest
 aż 6 tys. pieców węglowych. Antysmogowe demonstracje, jak ta na 
zdjęciu, mogą wpłynąć na świadomość użytkowników przestarzałych systemów
 grzewczych, ale do ich wymiany potrzeba pieniędzy i rozwiązań 
systemowych.
Zobacz więcej

ŚWIADOMOŚĆ TO POCZĄTEK:

W ścisłym centrum Krakowa w użytku jest aż 6 tys. pieców węglowych. Antysmogowe demonstracje, jak ta na zdjęciu, mogą wpłynąć na świadomość użytkowników przestarzałych systemów grzewczych, ale do ich wymiany potrzeba pieniędzy i rozwiązań systemowych. WOJCIECH MATUSIK-FORUM

Zamiast domowych pieców

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach za 55 proc. niskiej emisji w województwie śląskim odpowiadają gospodarstwa domowe. Źródła przemysłowe i transportowe za 35 proc., a za resztę m.in. pola i zwałowiska. Podobne proporcje źródeł zanieczyszczeń są w innych regionach. We Wrocławiu jest prawie 40 tys. pieców i małych kotłowni. W ścisłym centrum Krakowa naliczono około 6 tys. pieców węglowych. Ludzie często ogrzewają budynki paliwem złej jakości i wykorzystują piece i kotły, które nie spełniają żadnych norm. Na dodatek oprócz węgla czy drewna spalają w piecach przeróżne śmieci, z czego do powietrza ulatuje więcej bardzo szkodliwych dioksyn. Na początku lutego Tauron Ciepło zakończył największą w historii województwa śląskiego modernizację systemu ciepłowniczego na terenie czterech gmin Zagłębia — Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi i Sosnowca. Przebudowano 32 km podziemnej sieci ciepłowniczej i zewnętrznych instalacji odbiorczych, zmodernizowano 8 km sieci naziemnej i wybudowano 280 węzłów, czyli zespołów urządzeń łączących sieć cieplną z instalacją wewnętrzną w budynku. Najważniejsze korzyści dla mieszkańców to obniżenie kosztów ponoszonych z powodu strat ciepła podczas przesyłu (wynosiły 65 proc.), a także kosztów eksploatacji, poprawa wskaźników awaryjności sieci, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej i wzrost bezpieczeństwa. Redukcja emisji CO 2

wyniesie około 15 tys. ton rocznie. Natomiast mieszkańcy gdańskich dzielnic Matarnia i Kokoszki zapłacą za ciepło

o 37 proc. mniej niż dotychczas. Stanie się tak dzięki modernizacji ciepłowni GPEC Matarnia. Zainstalowany tam system odpylania poprawi także jakość powietrza, a więc i komfort życia mieszkańców. Inną inwestycją Grupy GPEC jest budowa nowoczesnej sieci ciepłowniczej w Sopocie. Prace zaczęły się w styczniu i pierwszy etap ma być gotowy jeszcze w tym roku. Podobno w efekcie rachunki mieszkańców miasta za ogrzewanie spadną o 30 proc.

Zakaz i współpraca

Według zakończonej jesienią zeszłego roku inwentaryzacji w Krakowie działało prawie 24,5 tys. palenisk węglowych. W 2015 r. udało się wymienić na bardziej ekologiczne źródła energii po niemal 1,2 tys. pieców i kotłowni. Miasto ma program osłonowy. Osoby, które po wymianie pieca węglowego na inne źródło energii będą płaciły wyższe rachunki, mogą skorzystać z dopłaty zależnej od dochodu. W 2015 r. z takiej możliwości skorzystało 312 gospodarstw. Wsparcie dla nich wynosiło średnio 907 zł w roku. W styczniu 2016 r. z pomocy korzystało 101 gospodarstw. Od września 2019 r. ma obowiązywać uchwała sejmiku małopolskiego, która zabrania używania paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie. Powinny więc wtedy ostatecznie zniknąć piece węglowe. Do tego czasu należy ich wymienić niemal 22 tysiące. Efekt uchwały zależy od tego, czy mieszkańcy będą chcieli to zrobić. Częstochowa natomiast otrzymała wyróżnienie międzynarodowej organizacji pozarządowej CDP (Carbon Disclosure Project) za działania władz i otwartość na współdziałanie z biznesem w sprawach dotyczących poprawy jakości powietrza.

Z ostatniego raportu CDP Climate Change opracowanego na podstawie danych z ponad 300 metropolii wynika, że samorządy mogą wywierać znaczący wpływ na powstawanie gospodarki niskoemisyjnej, ograniczając emisję dwutlenku węgla i inwestując w rozwiązania efektywne energetycznie. — Mimo że ta światowa tendencja nie jest jeszcze popularna w Europie Środkowo- -Wschodniej, to wskazaliśmy lokalnych liderów, których otwarta postawa w dążeniu do redukcji emisji odróżnia ich od innych miast w regionie. Samorząd Częstochowy wyróżniliśmy za otwartość i efektywną współpracę z biznesem w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej — mówi Joanna Wis, dyrektor CDP Central and Eastern Europe. Chodzi o współpracę samorządu i firmy Fortum, do której należy miejska sieć ciepłownicza i nowoczesna elektrociepłownia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu