Na energooszczędnych czeka 280 mln zł dotacji

opublikowano: 02-08-2013, 00:00

Solidny finansowy zastrzyk dostaną projekty poprawiające efektywność energetyczną. Na jeden można otrzymać nawet 12 mln zł.

To ostatni dzwonek, aby ubiegać się o pieniądze na przedsięwzięcia, których efektem ma być mniejsza emisja energii w obiektach użyteczności publicznej. W ramach konkursu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” finansowanego z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) do wzięcia jest łącznie prawie 280 mln zł. O granty mogą zawalczyć jednostki sektora finansów publicznych lub podmioty niepubliczne, które realizują zadania tego sektora. Najmniej dostać można 170 tys. EUR (czyli 704 tys. zł), natomiast górny limit wynosi 3 mln EUR (12,4 mln zł). Gotowe wnioski zainteresowani powinni składać w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Głównym celem konkursu jest energooszczędność. Jak zwracają uwagę eksperci i autorzy raportu „2050.pl — podróż do niskoemisyjnej przyszłości”, Polska nie ma wyjścia i musi iść w tym kierunku.

— Z naszych analiz wynika, że przy aktywnym wsparciu państwa zapotrzebowanie na energię w budynkach do 2030 r. mogłoby zostać obniżone o 65 TWh, a w 2050 r. o 151 TWh. Emisja dwutlenku węgla zostałaby ograniczona o 20 proc. do 2030 r., a do 2050 r. o 54 proc., natomiast korzyści finansowe przekroczyłyby ponaddwukrotnie poniesione nakłady inwestycyjne — podkreśla dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Tym bardziej na uwagę zasługują inicjatywy takie jak konkurs EOG. Na pieniądze w nim mają szanse trzy rodzaje projektów. Pierwszy obejmuje termomodernizację budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in. administracji, oświaty czy opieki zdrowotnej. Drugi typ polega na zastąpieniu stosowanych w tych budynkach przestarzałych rozwiązań o mocy do 5 MW energooszczędnymi i ekologicznymi źródłami ciepła lub energii elektrycznej, pochodzącymi m.in. ze źródeł odnawialnych. W grę wchodzą m.in. kolektory słoneczne, układy fotowoltaiczne, kotły na biomasę i małe turbiny wiatrowe.

Ostatni rodzaj przedsięwzięć, na który pójdą granty, to projekty zakładające instalację lub wymianę węzłów cieplnych o łącznej mocy do 3 MW zaopatrujących budynki użyteczności publicznej. Poziom dofinansowania dla poszczególnych projektów we wszystkich typach będzie zależał od planowanej wielkości redukcji lub uniknięcia emisji CO 2. Dotacja nie może jednak przewyższać 80 proc. całkowitych kosztów inwestycji.

Wnioskodawca może złożyć w konkursie tylko jeden projekt. Warto pamiętać, że jednym z dokumentów, na który komisja oceniająca będzie zwracała najwięcej uwagi, jest audyt efektywności ekologicznej przedsięwzięcia.

12.08

Tego dnia o godz. 15 mija termin składania wniosków w konkursie.

Więcej informacji

NFOŚiGW, Departament Funduszy Norweskich

+22 45-90-130, 45-90-373e-mail: mfeog@nfosigw.gov.pl www.nfosigw.gov.pl/srodki- -norweskie/nabory/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu