Na europejskich giełdach drożały akcje banków

opublikowano: 25-02-2008, 19:19

Europejskie giełdy zaczęły tydzień wzrostami. Popytem cieszyły się akcje banków.

Na zamknięciu giełdy w Paryżu i Londynie rosły o ok. 1,9 proc. Giełda we Frankfurcie kończyła dzień 1,1 proc. zwyżką. Paneuropejski DJ Stoxx 600 zyskał 1,7 proc. Udane zakończenie handlu to zasługa wiadomości z USA. Indeksy zaliczyły dzienne minima krótko przed podaniem najnowszych danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Choć okazała się ona najniższa od 9 lat, była także jednak wyższa niż oczekiwano. To poprawiło nastroje i indeksy ruszyły w górę, zarówno w USA, jak i w Europie.

Przez cały dzień drożały akcje banków. Indeks branży zyskał 2,6 proc. Mocniej, o 2,9 proc., rósł tylko indeks sektora turystycznego. Popyt na akcje UBS, czy BNP Paribas wywołało oczekiwanie na wiadomości o planie pomocy największym amerykańskim ubezpieczycielom obligacji. Utrzymanie przez nich najwyższych ratigów kredytowych pozwoliłoby bankom uniknąć kolejnych, znaczących odpisów wartości aktywów. Na giełdzie w Londynie zdrożał Royal Bank of Scotland Group, który według prasy, znajduje się na liście inwestycji państwowego funduszu Kataru. Mocno wzrosły także notowania Alliance & Leicester przejęcie którego ma według mediów rozważać Lloyds TSB Group.
MD 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane