Na europejskich giełdach przeważają spadki

23-09-2004, 12:29

Na europejskich giełdach dominują spadki kursów. To skutek wyraźnych przecen na amerykańskich rynkach oraz znaczącej zwyżki cen ropy. Nastroje inwestorów pogorszyły także złe wiadomości przekazane w czwartek przez liczące się na rynku spółki.

Główne indeksy giełd w Paryżu i Frankfurcie spadają o ok. 0,8 proc. Indeks giełdy londyńskiej traci 0,5 proc. Ropa zdrożała od początku września o 13 proc. Inwestorzy obawiają się iż wzrost cen paliw przełoży się na pogorszenie nastrojów konsumentów i zmniejszy ich skłonność do wydawania.

Mocno tanieją akcje koncernu Electrolux. Szwedzki producent sprzętu AGD ostrzegł, że jego tegoroczny zysk operacyjny może być niższy od prognozowanego. To skutek wzrostu materiałów wykorzystywanych w produkcji, m.in. stali. Przecena papierów lidera branży odbiła się negatywnie na notowaniach innych jej przedstawicieli. W dół poszły kursy m.in. francuskiej grupy SEB, producenta sprzętu marek Moulinex i Rowenta, oraz włoskiej Merloni Elettrodomestici.

Tanieją akcje spółek branży motoryzacyjnej. Na giełdzie w Paryżu spadają notowania największych francuskich producentów aut Peugeota i Renault. Prezes pierwszej ze spółek powiedział, że wciąż czeka ona na poprawę koniunktury na europejskim rynku.

Wbrew panującym na rynku nastrojom rośnie cena akcji hiszpańskiej Grupy Inditex. Druga w Europie sieć sklepów odzieżowych zanotowała w minionym kwartale największy wzrost zysku od debiutu giełdowego w maju 2001 roku. Wynik osiągnięty przez spółkę okazał się także wyraźnie lepszy od prognozowanego przez analityków.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na europejskich giełdach przeważają spadki