Na europejskich giełdach wahania indeksów

  • PAP
opublikowano: 04-03-2020, 09:53

Na zachodnioeuropejskich giełdach indeksy się wahają - na rynkach słabną nastroje po wtorkowej decyzji Fed w sprawie polityki monetarnej. Inwestorzy oczekują, że po obniżce stóp procentowych w USA zapadną podobne decyzje innych banków centralnych na świecie - w odpowiedzi na epidemię koronawirusa. Na rynkach trwa też analiza informacji z USA - na temat głosowania w prawyborach prezydenckich - tzw. superwtorku - wskazują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe traci 0,1 proc. Najmocniej zniżkują akcje spółek związanych z podróżami i wypoczynkiem, a także spółki motoryzacyjne. Drożeją walory firm wydobywczych.

W środę o 5,4 proc. zwyżkują akcje spółki Soitec, która potwierdziła swój roczny guidance.

Exor zyskuje na giełdzie w Mediolanie 3,9 proc. po informacji o sprzedaży firmy Partnerre.

Ontex drożeje o 9,6 proc. po zanotowaniu skorygowanego EBITDA powyżej prognoz analityków.

Wskaźnik spółek motoryzacyjnych Stoxx 600 Automobiles & Parts zniżkuje o 0,5 proc. po bardzo słabych danych z chińskiego rynku motoryzacyjnego, gdzie w lutym sprzedaż aut osobowych spadła o 80 proc. rdr, najmocniej w historii.

Tymczasem na globalnych rynkach inwestorzy spodziewają się, że po obniżce stóp procentowych w USA na takie działanie zdecydują się też inne banki centralne na świecie - m.in. chiński PBOC i japoński BoJ.

We wtorek amerykański Fed obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 1,00-1,25 proc. W oświadczeniu poinformowano, że obniżono stopy procentowe, aby chronić najdłuższą w historii ekspansję gospodarczą w USA.

"Sądzimy, że wczorajsza decyzja może poprawić nastrój na rynku na kilka dni, ale do trwałej poprawy niezbędne będą sygnały wskazujące, że koronawirus jest bliski opanowania i działalność firm będzie niebawem wracać do normy" - piszą w nocie analitycy Santander Bank Polska SA.

"Cięcie stóp procentowych przez Fed było oczekiwane" - mówi z kolei Frederik Hildner, zarządzający portfelem w Salm-Salm Asset Management. "Wygląda na to, że limity w polityce pieniężnej zostały osiągnięte" - ocenia.

Na rynkach śledzone są też informacje dotyczące głosowania w prawyborach prezydenckich - tzw. superwtorku w USA.

Były wiceprezydent USA Joe Biden wygrał prawybory Demokratów w większości stanów głosujących w tzw. superwtorek. Jego jedynym poważnym rywalem w walce o partyjną nominację w listopadowych wyborach prezydenckich był senator Bernie Sanders, który zwyciężył w prawyborach w Kalifornii.

W nocy z wtorku na środę Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach. Jako ostatnie lokale wyborcze zamknięto w Kalifornii - stanie o największej liczbie ludności i delegatów. Sondaże exit poll wskazują, że wygrał tam Sanders. Socjalistyczny senator okazał się też najlepszy w Kolorado, Utah i swoim rodzimym stanie - Vermoncie.

"Biden byłby mniej dotkliwą zmianą dla rynków, które mają już dość różnych zmartwień, przy tych wszystkich wstrząsach zewnętrznych" - ocenia Jerry Braakman, dyrektor ds. inwestycji w First American Trust.

"Sanders przyniósłby wiele zmian, których rynki niekoniecznie chciałyby" - dodaje.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,1169 USD, bez zmian, brytyjski funt traci 0,2 proc. do 1,2787 USD, a japoński jen osłabia się o 0,3 proc. do 107,41 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 0,96 proc., niżej o 4 pb, a 10-letnich bundów spada o 2 pb do -0,64 proc.

Ropa na NYMEX w N.Jorku drożeje o 0,15 proc. do 47,24 USD/b, a Brent na ICE traci 0,12 proc. do 51,80 USD.

Miedź na LME w Londynie zyskuje 0,7 proc. do 5.704,50 USD za tonę.

Wkrótce inwestorzy poznają końcowe wyliczenia PMI dla sektora usług w II m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i W.Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane