Na fabrykę, przejęcie oraz motywację

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 17-12-2003, 00:00

Forte planuje aż trzy emisje akcji: na budowę zakładu w Rosji, przejęcie spółki Furnel, a także dla kadry kierowniczej.

Na 27 stycznia zostało zwołane zgromadzenie akcjonariuszy Fabryk Mebli Forte. Ma ono zadecydować o trzech emisjach akcji.

— Projekty zaakceptowała już rada nadzorcza — mówi Maciej Formanowicz, prezes giełdowego producenta mebli.

Od 2 do 4,3 mln nowych akcji trafi do dotychczasowych akcjonariuszy firmy. Pozyskane tą drogą środki zostaną przeznaczone na budowę, kosztem 11 mln EUR, fabryki w Rosji. Zdaniem przedstawicieli spółki, ekspansja na Wschód to szansa na dobry interes, a korzystne uwarunkowania, takie jak rozpoznawalność marki czy połączenie sił przy tej inwestycji z producentem surowca (Pfleiderer), sprawiają że rosyjskie ramię grupy może być rentowne od momentu uruchomienia działalności, czyli od 2005 r.

— Nie jesteśmy zmuszeni do nowej emisji. Moglibyśmy wybudować fabrykę w Rosji z kredytu. Jednak emisja daje nam większe bezpieczeństwo finansowe — tłumaczy Andrzej Korzeb, wiceprezes Forte.

To jednak nie koniec planów. Prawie 2,05 mln akcji Forte zamierza wyemitować w zamian za przejęcie spółki Furnel. W ten sposób grupa chce poszerzyć asortyment o meble z drewna litego oraz tapicerowane. Furnel został wyceniony na prawie 21,5 mln zł, a wartość akcji Forte na potrzeby tej transakcji na 10,5 zł (kurs rynkowy nie przekraczał ostatnio 9 zł). W tym roku Furnel powinien osiągnąć sprzedaż na poziomie 100 mln zł i około 7 mln zł zysku netto.

Wreszcie nagrodę ma też dostać kadra kierownicza giełdowej firmy. Forte chce przeznaczyć dla niej nie więcej niż 519,2 tys. walorów, czyli poniżej 3 proc. kapitału.

Oprócz tych projektów zarząd Forte zapowiada m.in. modernizację parku maszynowego i rozbudowę platformy informatycznej. Na przyszły rok zaplanowano inwestycje za 26 mln zł. Forte ma zarobić w tym roku na czysto 12 mln zł wobec 6,8 mln zł w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na fabrykę, przejęcie oraz motywację