Na foreksie realizacja zysków

Wojciech Dembiński
opublikowano: 08-11-2000, 00:00

Na foreksie realizacja zysków

Kilkusesyjny wzrost wartości złotego spowodował w końcu zmęczenie inwestorów i zachęcił do zrealizowania zysków. Wtorkowy handel przyniósł korektę wartości złotego zarówno względem dolara jak i euro.

NOTOWANIA waluty amerykańskiej rozpoczęły się wczoraj od poziomu 4,51 zł, w porównaniu z kursem zamknięcia z poniedziałku 4,5060 zł. Euro na początku nieznacznie się wzmocniło — na 3,8990 zł z 3,90 zł w poniedziałek. Kolejne godziny przyniosły nasilenie tendencji spadkowej naszej waluty. Na fixingu kurs dolara został wyznaczony na 4,5312 zł, a euro na 3,91 zł. Późnym popołudniem około godziny 15.30 dolar kosztował już 4,56 zł, cena waluty Eurolandu wzrosła do 3,92 zł.

WTORKOWA przecena złotego była o tyle dziwna, że zgodnie z zachowaniem parytetu euro/dolar, złoty powinien stracić na wartości względem dolara, ale wzmocnić się wobec euro.

NA ZAGRANICZNYCH foreksach euro zaczęło bowiem we wtorek tanieć. Na otwarciu kurs tej waluty ustalił się na 0,8645 dolara, a po godzinie 15.00 wynosił 0,8590 dolara. Notowaniom euro początkowo pomogły dane o spadku bezrobocia w Niemczech, a także oczekiwanie na kolejną (po piątkowych i poniedziałkowej) interwencję Europejskiego Banku Centralnego. Brak reakcji ECB oraz informacje o znacznym spadku produkcji przemysłowej w Niemczech w październiku, spowodowały, że euro zaczęło tracić na wartości względem dolara.

NA RYNKACH walutowych za granicą przez cały dzień było jednak raczej spokojnie, ze względu na wtorkowe wybory prezydenckie w USA. Według dealerów, dla rynków walutowych lepsze byłoby zwycięstwo GoreŐa, co dawałoby gwarancję na kontynuację obecnej polityki gospodarczej. Zwycięstwo Busha mogłoby wprowadzić nerwowość na rynkach ze względu na mogące nastąpić zmiany.

POLSKICH dealerów zaniepokoił wczoraj na krótki moment lapsus byłego prezydenta Argentyny, który publicznie stwierdził, że zamiast spłacać długi kraju, lepiej zainwestować te pieniądze w Argentynę. Wypowiedź ta mogła zwiększyć nieufność zagranicznych inwestorów do rynków wschodzących, w tym także Polski. Analitycy walutowi uważają, że kurs złotego będzie podatny na wahania do momentu przedstawienia przez rząd, w połowie miesiąca, budżetu na przyszły rok. Do tego czasu decydujący wpływ na notowania na foreksie będą miały zmiany parytetu euro/dolar.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane