Na foreksie znów spokój

Wojciech Dembiński
opublikowano: 21-09-2000, 00:00

Na foreksie znów spokój

Po kilku dniach wzrostów wartości dolara oraz zwiększonej aktywności dealerów banków londyńskich i amerykańskich, na polskim rynku walutowym zapanował spokój. W środę na początku handlu dolara wyceniano mniej więcej tak samo jak dzień wcześniej na zamknięciu notowań — 4,59 zł wobec 4,5930 zł. Złoty wzmocnił się natomiast w stosunku do euro, którego kurs spadł na otwarciu do 3,90 zł z 3,9261 zł we wtorek. Przyczyną spadku wartości waluty europejskiej było odnotowanie kolejnego historycznego minimum euro względem dolara na rynkach azjatyckich. W środę na tamtejszych forexach kurs euro zniżkował do 0,8465 dolara.

W kolejnych godzinach handlu nieznacznie zaczął umacniać się dolar, ale zmiany kursów wynikały z wahań parytetu euro/dolar. W kulminacyjnym momencie dolara wyceniano na 4,6050 zł. Potem waluta amerykańska nieznacznie osłabła i około godziny 16.00 jej wartość wynosiła 4,5950 zł, czyli prawie tyle samo co na początku notowań.

KURS EURO przez cały dzień zachowywał się stabilnie. W utrzymaniu wartości waluty Eurolandu pomogły wypowiedzi przedstawiciela MFW o wskazanej interwencji w obronie euro oraz złe wieści dla dolara o dużym deficycie handlowym USA. Przed zakończeniem notowań za euro nadal płacono około 3,90 zł.

Na fixingu NBP ustalił średni kurs dolara na 4,6020 zl, a euro na 3,8925 zł.

Bardzo spokojnie było wczoraj także na rynku dłużnych papierów skarbowych. Na wczorajszym przetargu obligacji dziesięcioletnich o stałym oprocentowaniu DS1109 Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 407 mln zł, czyli całą oferowaną pulę. Łączna wartość zamówień złożonych przez inwestorów wyniosła 1,34 mld zł. Najniższa przyjęta cena przetargowa wyniosła 660 zł za 1000 zl wartości nominalnej, najwyższa 664 zł. Średnia ważona cena przetargowa wyniosła 661,66 zł. Średnia rentowność przy tej cenie wyniosła 12,354 proc. Papiery były sprzedawane z niewielkim dyskontem. W środę na rynku międzybankowym cena dziesięciolatek oscylowała między 66,20 a 66,70 proc. wartości nominalnej papierów. Według analityków, zdecydowanie większe emocje niż wczoraj wywołał wtorkowy przetarg, w trakcie którego NBP sprzedawał obligacje uzyskane z konwersji długu MF.

WCZORAJSZE posiedzenie RPP nie wzbudzało zainteresowania, ponieważ przewidywano, że nie nastąpią zmiany w polityce pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na foreksie znów spokój