Czytasz dzięki

Na froncie brexitu nic się nie zmienia

opublikowano: 22-08-2019, 22:00

Boris Johnson po objęciu stanowiska premiera rządu Jej Królewskiej Mości z dużą pewnością zapowiadał, że szybko pokaże, jak dochodzi się do finału brexitu zgodnie z interesami obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Po niecałym miesiącu sprawowania urzędu zderza się jednak z tą samą twardą rzeczywistością, od której odbijała się Theresa May. Aktualne analizy sytuacji prawnej i politycznej właściwie można kopiować z marca czy kwietnia. Jedyną ważną różnicą jest nieprzedstawianie przez Borisa Johnsona kompromisowej unijno-brytyjskiej umowy rozwodowej Izbie Gmin do ratyfikowania, czego aż trzykrotnie próbowała jego poprzedniczka. Za każdym razem ponosiła ciężką porażkę, aż wreszcie dała sobie spokój.

Emmanuel Macron wobec Borisa Johnsona był gościnny, ale w kwestii brexitu – twardy.
Zobacz więcej

Emmanuel Macron wobec Borisa Johnsona był gościnny, ale w kwestii brexitu – twardy. Fot. Gonzalo Fuentes/Reuters Forum

Programem Borisa Johnsona jest renegocjacja umowy. Od miesięcy chodzi przede wszystkim o wykreślenie z niej tzw. backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej. Upraszczając szczegóły przypomnę, że brytyjscy rojaliści poczuli zagrożenie perspektywą całkowitego oderwania części królestwa położonej na Zielonej Wyspie i wchłonięcia jej przez Republikę Irlandii. Londyn ocenia, że pozostawienie specjalnego statusu lądowej granicy wewnątrzirlandzkiej stopniowo będzie przesuwało faktyczną granicę unijno-brytyjską na Kanał Północny, oddzielający obie wyspy.

Dublin oczywiście rozumuje odwrotnie i twardo obstaje przy zapisach długo negocjowanej, kompromisowej umowy. Praktyczny zanik lądowej granicy jest bowiem najsilniejszym czynnikiem sprzyjającym pokojowi i przeciwdziałającym odradzaniu się terroryzmu, który pozostaje uśpiony. W czasach gdy brexit był niewyobrażalny, Zjednoczone Królestwo i Republika Irlandii przy pełnej zgodności nie weszły do strefy Schengen — właśnie dlatego, że utrzymanie kordonu kontrolnego wokół obu wysp pozwoliło na przysypanie odcinka granicy lądowej.

Podczas objazdu Berlina i Paryża brytyjski premier dowiedział się, że o renegocjacji umowy nie ma mowy. Hipotetycznie mogłaby wchodzić w grę jedynie korekta deklaracji politycznej na temat przyszłych stosunków unijno-brytyjskich. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron przebili piłeczkę na boisko Borisa Johnsona, zalecając mu pilne przedstawienie propozycji w sprawie backstopu. Nad wszystkimi rozmowami polityków wisi data 31 października, kiedy brexit miałby się sfinalizować, zarówno cywilizowany, jak też na dziko.

Sytuacja zaczyna przypominać tę z wiosny, gdy noc z 12 na 13 kwietnia 2019 r. miała być datą nieprzekraczalną. Wtedy przedsiębiorcy prowadzący interesy z Wielką Brytanią — tylko w Polsce kilka tysięcy firm powiązanych jest bezpośrednio, nie licząc kooperantów — już otwierali koperty z instrukcjami postępowania na wypadek spełnienia się czarnego scenariusza. Wtedy w ostatniej chwili dowiedzieli się, że mogą je symbolicznie odłożyć do szuflad. Zanosi się na to, że powoli mogą je odkurzać.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy