Na Gazeli polegaj jak na Zawiszy

Joanna Inorowicz
12-01-2006, 00:00

To wyróżnienie to nagroda dla naszych pracowników — mówią przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego.

Piotr Parzyński, prezes Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej z Dusznik Zdroju

Nasza firma zajmuje się produkcją silników prądu stałego małej mocy. Ma bardzo ciekawą historię — zaistniała na rynku już w 1945 r., najpierw jako państwowe Dolnośląskie Zakłady Metalowe, a od 1957 r. jako spółka akcyjna Pol-Mot ZEM. Z kolei przez cztery lata, do 2001 r., należała też do grupy Ford Motor Co. Od 2002 r. działa w obecnym kształcie, jako Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej. W ciągu tych czterech lat praktycznie co roku podwajamy sprzedaż.

Najważniejszym kapitałem naszej firmy jest doświadczona i profesjonalna załoga — i to dla niej nagrodą jest tytuł Gazeli Biznesu. Wydaje mi się, że dzięki temu wyróżnieniu pracownicy jeszcze bardziej będą się identyfikowali z firmą.

Ponad 80 proc. naszej produkcji to eksport do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Nie mamy partnerów na polskim rynku. Może teraz ktoś nas zauważy i zacznie robić to, co Niemcy i Amerykanie?

Marek Falenta. prezes firmy Electus z Lubina

Electus specjalizuje się w usługach finansowych dla placówek publicznej służby zdrowia, jednostek budżetowych skarbu państwa oraz ich kontrahentów. Nasze produkty pozwalają zadłużonym podmiotom utrzymać płynność finansową i kontynuować współpracę ze wszystkimi kooperantami. Od 2001 r. nasze przychody rosły w tempie ponad 100 proc. rocznie. W ciągu pięciu lat kapitały własne firmy zwiększyły się z niecałych 600 tysięcy złotych do ponad 22 milionów. Na początku firmę tworzyło siedem osób, w tej chwili jest to ponad 50 wysokiej klasy specjalistów.

Gazela Biznesu jest dla naszych klientów potwierdzeniem, że podjęli współpracę z solidną firmą. Korzyścią dla nas jest także wzrost zaufania kontrahentów i inwestorów oraz postrzeganie firmy jako wiarygodnego partnera. To dla nas bardzo ważne przed planowanym debiutem na GPW na przełomie 2006 i 2007 roku. Dzięki takim rankingom jak Gazela Biznesu znacznie łatwiej rozpoznać firmy, które na zaufanie zasługują. Poza tym to już jedna z najbardziej prestiżowych klasyfikacji, dzięki czemu nasza wiarygodność dobrego partnera w interesach znacznie wzrosła.

Daniel Sip, prezes firmy Sirbud Minari z Wałbrzycha

Sirbud to firma matka dla czterech przedsięwzięć: produkcji betonu i prefabrykatów, hurtowni materiałów budowlanych, hotelu oraz firmy zajmującej się wykonawstwem budowlanym, czyli Sirbud Minari. Zaczynaliśmy w 1988 roku od produkcji drobnych elementów, później firma się rozrosła. Teraz zatrudniamy już 160 osób. Budujemy między innymi supermarkety i kościoły — na przykład na Podzamczu czy w Szczawnie Zdroju.

Na to, że otrzymaliśmy wyróżnienie w postaci Gazeli Biznesu, złożyła się praca wszystkich naszych pracowników. Zasłużyli na tę nagrodę, bo zajmują się nie tylko pracą, ale też udzielają się charytatywnie, pomagając repatriantom, szkołom, przedszkolom.

Lesław Danilewicz, prezes Instytutu Mechaniki z Jelcza-Laskowic

Instytut Mechaniki działa od 22 lat. Zacząłem sam, później firmę tworzyli ludzie, którzy mi zaufali. Na samym początku uruchomiliśmy jedno rozwiązanie chronione patentem — kołpak pancerny, którego nie dało się ukraść, był bowiem zabezpieczony szyfrem. Wygraliśmy z nim nawet Targi Poznańskie. Od początku starałem się być bardziej koordynatorem niż zarządcą. Każdy mógł — i może — wyrazić swoje zdanie, bo u nas nie tylko szef ma rację. Nie ma u mnie preferencji dla pracowników młodych, zatrudniam też doświadczonych, po sześćdziesiątce. Każdy ma szansę.

Gazela to mój prezent dla załogi. Wydaje mi się, że to sukces głównie w sferze psychicznej. Być może dzięki Gazeli osiągniemy też inny, bardziej wymierny sukces?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Inorowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na Gazeli polegaj jak na Zawiszy