Na giełdach Europy spodziewane niewielkie spadki

ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna
11-03-2002, 08:50

LONDYN (Reuters) - Poniedziałkowe sesje na giełdach w Europie mogą zacząć się od niewielkich spadków. Po dwóch tygodniach znacznych zwyżek inwestorzy będą czekać na prognozy finansowe spółek, które mogą potwierdzić ożywienie światowej gospodarki.

W tym tygodniu producent telefonów komórkowych Nokia, koncern chemiczny BASF oraz największa grupa ubezpieczeniowa na świecie AXA ocenią szanse realizacji założeń finansowych na ten kwartał.

Zwyżkować będą zapewne akcje spółek paliwowych BP i Royal Dutch z powodu wzrostu cen ropy na rynkach światowych.

Zdaniem londyńskich bukmacherów indeks FTSE-100 spadnie na otwarciu o 10 punktów, paryski CAC-40 i frankfurcki DAX nie zmienią swojej wartości z piątkowego zamknięcia lub stracą po 10 punktów.

W ubiegłym tygodniu europejskie indeksy wzrosły o około trzy procent, a w piątek indeks Eurotop 300 osiągnął najwyższy poziom w 2002 roku.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, które mogą wpłynąć na przebieg notowań w Europie:

NOKIA

We wtorek w Hanowerze rozpoczynają się największe na świecie targi technologiczne i komunikacyjne - CeBIT. Tego samego dnia Nokia oceni przedstawione wcześniej prognozy finansowe na ten kwartał.

BP, ROYAL DUTCH, SHELL

Europejskie spółki paliwowe mogą zwyżkować w poniedziałek, ponieważ ceny ropy zbliżyły się do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy. W niedzielę wiceprezydent Iraku, Taha Yassin Ramadan powiedział, że rząd w Bagdadzie nie zgodzi się na przyjazd inspektorów ONZ.

ZURICH FINANCIAL SERVICES

Szwajcarska grupa ubezpieczeniowa miała w 2001 roku 387 milionów dolarów straty netto oraz zapowiedziała, że zmniejszy dywidendę.

BMW

Niemiecki producent aut luksusowych opublikuje swoje wyniki za 2001 rok, a analitycy spodziewają się znacznego wzrostu zysku. Danych należy spodziewać się w poniedziałkowe popołudnie.

SIEMENS, ERICSSON

Sprzedaż telefonów komórkowych na całym świecie spadła w ubiegłym roku poniżej 400 milionów - po raz pierwszy w historii całej branży, podała grupa Gartner Dataquest. Największy spadek sprzedaży odczuł Ericsson.

W czwartym kwartale udziały w rynku szwedzkiej frimy skurczyły się do 5,5 procent z 10 procent w całym 2000 roku.

DEUTSCHE TELEKOM

Niemiecki operator przeprowadzi konferencję prasową przed targami CeBIT.

UNCREDITO

Drugi co do wielkości bank Włoch i inwestor strategiczny Pekao SA opublikuje wyniki za 2001 rok. Zdaniem analityków zysk netto wzrośnie nieznacznie do 1,394 miliarda euro dzięki przychodom z kredytów i lepszym wynikom w dziale zarządzania aktywami.

ENERGIS

Akcje przeżywającej kłopoty finansowe spółki mogą wzrosnąć, ponieważ brytyjski dziennik Sunday Times napisał, że amerykański gigant telekomunikacyjny, Worldcom może być zainteresowany zakupem niektórych działów spółki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach Europy spodziewane niewielkie spadki