Na giełdach Europy wzrost dzięki koncernom paliwowym

05-06-2001, 13:40

LONDYN (Reuters) - W połowie wtorkowych sesji na europejskich giełdach panowały niewielkie zwyżki, do których przyczyniły się przede wszystkim koncerny paliwowe. Ich kursy tradycyjnie już zwyżkowały wraz ze wzrostem cen ropy.

Indeks Eurotop 300 wzrósł o 0,2 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 zyskał 0,36 procent.

Ceny ropy wzrosły ostatnio po decyzji Iraku, który zawiesił jej eksport. We wtorek przewodniczący kartelowi eksporterów ropy OPEC Chakib Kheli powiedział, że nie spodziewa się, by w odpowiedzi na decyzję Iraku OPEC zwiększył wydobycie.

Kurs francuskiego TotalFinaElf wzrósł o dwa procent, holendersko- brytyjskiego Royal Dutch o 1,15 procent, a brytyjskiego BP o 0,4 procent.

Akcje spółek technologicznych wzrosły zaś po ostatnich wypowiedziach szefa Fedu, Alana Greenspana, który powiedział, że nie widzi niebezpieczeństwa wzrostu presji inflacyjnej w USA.

Rynek odebrał to jako zapowiedź kolejnych obniżek stóp procentowych, które mają pobudzić amerykańską gospodarkę.

Dzięki zapowiedzi obniżki kosztów o ponad jeden procent wzrósł kurs Swissairu, szwajcarskiej grupy lotniczej będącej inwestorem w polskim Locie. Swissair podał, że w drugim półroczu chce obniżyć koszty o 500 milionów franków szwajcarskich (278,9 miliona dolarów).

Obniżka ma być możliwa dzięki uproszczeniu struktury zarządzania. Swissair nie wyklucza także zwolnień.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach Europy wzrost dzięki koncernom paliwowym