Na giełdach przeważa lekka zieleń

PAL, MarketWatch, Bloomberg
26-04-2011, 14:47

Kontrakty na główne indeksy amerykańskie lekko rosną przed wtorkową sesją w USA. Trwa oczekiwanie na kolejne raporty spółek, dane oraz wypowiedzi po posiedzeniu Fed. Ponad kreską utrzymuje się też większość głównych indeksów na Starym Kontynencie. Negatywne nastoje znów skupiła na sobie Grecja, ale z upływem czasu w Atenach przewagę zyskują kupujący.

We wtorek okazało się, że zadłużenie Grecji wzrosło do rekordowego poziomu w strefie euro. Eurostat podał, że deficyt budżetowy Grecji wyniósł w ub.r. 10,5 proc. PKB, a dług publiczny 142,8 proc. PKB. Jeszcze jesienią prognozowano deficyt na poziomie 9,6 proc., a KE szacowała dług publiczny na 140,2 proc. Eksperci podkreślają, że Grecja musi zacząć restrukturyzować swój dług, a im wcześniej to zrobi, tym lepiej. Tymczasem na parkiecie w Atenach widać było zniżki, choć nie tak głębokie, jak można by się było spodziewać. Z upływem czasu główny indeks tamtejszej giełdy zdołał podźwignąć się ponad kreskę.
Inwestorzy europejscy zwracają uwagę na informacje pozytywne lub neutralne. Do takich można zaliczyć opublikowane dziś wyniki banku UBS. Kurs banku rośnie już o ponad 6 proc. UBS, choć zysk netto okazał się nieco niższy od oczekiwań analityków – wyniósł po I kwartale 1,81 mld CHF w porównaniu z 2,2 mld CHF przed rokiem i średnią prognoz ekonomistów na poziomie 1,84 mld CHF.

Drożeją akcje ubezpieczycieli – spółek Aegon i Scor. Kurs pierwszej jest ponad 3,5 proc. ponad kreską, druga zyskuje 1,4 proc. To pokłosie zapowiedzi transakcji sprzedaży Transamerica Reinsurance, którą Scor kupi za ponad 900 mln USD w gotówce, a która ma zapewnić spółce 2. pozycję na rynku w USA.
Za oceanem uwaga skupia się dziś na innych spółkach. Na czas przed dzwonkiem na Wall Street publikacje kwartalne zapowiedziały, wśród 39 innych spółek wchodzących w skład S&P500, m.in. Ford Motor, Coca-Cola, United Parcel Service oraz 3M.

Ford drożeje po publikacji o ponad 2 proc. Spółka poinformowała, że w I kwartale jej zysk wzrósł do 2,6 mld USD, czyli 61 centów na papier, z 2,1 mld USD, tj. 50 centów na akcję przed rokiem. Analitycy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 50 centów. Przychody wzrosły do 33,1 mld USD, przy oczekiwaniach 30,5 mld USD.

Tanieje o 0,9 proc. Office Depot, który po I kwartale zanotował 5,4 mln USD straty (przed rokiem 29,5 mln USD zysku) oraz zmniejszył wartość sprzedaży do 2,97 mld USD z 3,07 mld USD przed rokiem.

Dziś jeszcze rynek pozna dziś kilka publikacji, m.in. lutową wartość zapowiedzianego na godz. 15. indeksu S&P/Case-Shiller Composite. Pół godziny po dzwonku poznamy kwietniowy indeks zaufania konsumentów oraz indeks Fed z Richmond.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MarketWatch, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Na giełdach przeważa lekka zieleń