Na giełdach USA zwyżki mimo wzrostu bezrobocia

Kamil Kosiński
opublikowano: 07-05-2001, 08:06

NOWY JORK (Reuters) - Piątkowe sesje w USA zakończyły się zwyżkami, bo inwestorzy dopatrzyli się dobrych stron w raporcie o wzroście bezrobocia. Rynek ma nadzieję, że najnowsze dane makro skłonią zarząd Rezerwy Federalnej do dalszych redukcji stóp procentowych.

Na ogłoszenie raportu, z którego wynika, że w amerykańskiej gospodarce miejsc pracy ubywa najszybciej od 10 lat, główne indeksy zareagowały początkowo zniżkami.

Straty szybko jednak udało się nadrobić dzięki nadziejom rynku, że Fed będzie kontynuował politykę redukcji stóp, chcąc w ten sposób ożywić słabnącą amerykańską gospodarkę.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,12 procent i zamknął się na poziomie 2.191,68 punktu.

Dow Jones zyskał 1,43 procent i zamknął się na poziomie 10.951,24 punktu.

"Początkowa wyprzedaż spowodowana była przekonaniem inwestorów, że gospodarka jest w gorszym stanie niż pierwotnie myślano" - powiedział Joseph Stocke ze spółki StoneRidge Investment Partners, zarządzającej aktywami w wysokości miliarda dolarów.

"Potem jednak uznali oni, że Fed zareaguje na to kolejną obniżką stóp i humory na giełdzie znacznie się poprawiły" - dodał.

Departament Pracy podał w piątek, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła w kwietniu o 223.000. Jest to największy spadek od lutego 1991 roku. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,5 procent i jest najwyższa od października 1998 roku.

Najbliższe posiedzenie Fedu odbędzie się 15 maja. Na rynku powszechne jest przekonanie, że dojdzie na nim do kolejnej redukcji stóp procentowych o 50 punktów bazowych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach USA zwyżki mimo wzrostu bezrobocia