Na giełdzie nadal spadki, TPSA odrabia straty

07-08-2001, 16:34

WARSZAWA (Reuters) - We wtorek indeksy warszawskiej giełdy po raz kolejny straciły na wartości. Zdaniem analityków wpływ na taką sytuację mają nie najlepsze wyniki kwartalne spółek i pogarszające się nastroje na giełdach światowych. Tymczasem kurs TPSA wzrósł.

Analitycy uważają, że słabe wyniki kwartalne wraz z oznakami spowolnienia gospodarczego, a także możliwe zawirowania polityczne przed zbliżającymi się wyborami będą czynnikami wpływającymi na zmiejszenie się aktywności inwestorów.

"Rynek jest bardzo słaby i nie spodziewam się żadnej poprawy w krótkim terminie. Nawet jeśli indeksy nie będą spadały, to będą sie utrzymywać w okolicach obecnych poziomów" - powiedział Grzegorz Zaniewski, analityk w IDM Kredyt Banku.

Indeks WIG20 stracił 1,3 procent obniżając się do 1.164,1 punktu. TechWIG spadł o 1,4 procent do 659,1 punktu. Obroty wyniosły 129,4 miliona złotych.

Ponad 35 procent wtorkowych obrotów stanowiły transakcje akcjami TPSA. Spółką od dawna interesuje się wielu inwestorów, oczekując końcowych decyzji ministerstwa skarbu państwa w sprawie kolejnego etapu jej prywatyzacji.

Na początku sesji walory tej spółki traciły na wartości, ale po podaniu informacji, że zgodnie z zapowiedzami minister Aldiny Kameli-Sowińskiej, jej resort otrzymało propozycję od France Telecom w sprawie kupna pakietu akcji TPSA, akcje wzrosły.

Na zamknięciu kosztowały 14,34 złotego, o 1,1 procent więcej niż w poniedziałek, odbijając się tym samym od najniższego poziomu w giełdowej historii spółki.

France Telecom, które wraz z Kulczyk Holding posiada 35 procent akcji TPSA nie skorzystał z opcję dokupienia 10 procent od skarbu państwa po cenie znacznie przewyższającej rynkową, nie wykluczył jednak nabycia akcji spółki na nowych warunkach.

Żadna ze stron transakcji nie podała jednak po jakiej cenie za akcję i jaki pakiet może dokupić inwestor strategiczny.

Wśród banków najbardziej zniżkował Powszechny Bank Kredytowy (PBK). Za jego akcje płacono 81,3 złotego, o 5,9 procent mniej niż w poniedziełek. Według analityków powodem przeceny PBK są rozczarowujące wyniki za drugi kwartał.

W drugim kwartale wynik z tytułu odsetek PBK spadł o połowę do 125 milionów złotych, podczas gdy wynik z prowizji i opłat niewiele się zmienił i wyniósł 66,9 miliona złotych. Natomiast zysk na działalności bankowej spadł o siedem procent do 334,4 miliona złotych.

Mimo wstępnych zapowiedzi utrzymania strategicznego charakteru pakietu szwedzkiej Telii w Netii, akcje polskiej spóki nadal zniżkują. Tym razem potaniały o 8,4 procent do 11,95 złotego.

W poniedziałek agencja ratingowa Fitch podała, że umieściła Netię na liście spółek, których rating może w najbliższym czasie zostać obniżony.

Fitch podał, że oczekuje na jasne stanowisko Telii co do jej dalszych planów w stosunku do polskiej firmy.

Polski telekom ma opublikować swoje wyniki kwartalne w środę. Część analityków spodziewa się, że przy tej okazji może również podać szczegóły dotyczące dalszego finansowania. ((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdzie nadal spadki, TPSA odrabia straty