Na giełdzie w Tokio realizacja zysków

(Marek Druś)
opublikowano: 22-09-2005, 08:59

Dzień po osiągnięciu przez Nikkei czteroletniego maksimum na giełdzie w Tokio doszło do korekty. Poza chęcią realizacji zysków, do sprzedaży akcji inwestorów skłaniał wzrost notowań ropy i słabe dane makro.

Dzień po osiągnięciu przez Nikkei czteroletniego maksimum na giełdzie w Tokio doszło do korekty. Poza chęcią realizacji zysków, do sprzedaży akcji inwestorów skłaniał wzrost notowań ropy i słabe dane makro.

Nikkei tracił na zamknięciu 0,3 proc. Topix spadł w czwartek o 0,1 proc. Wolumen obrotu akcjami był niższy o prawie 1 mld od środowego.

Cena ropy rośnie w związku ze zbliżającym się do wybrzeży USA huraganem Rita. W Singapurze kurs baryłki ropy z listopadowych kontraktów wzrósł do 67,68 USD. Na NYMEX płacono za nią w środę 66,80 USD. Japońskich inwestorów rozczarowała dodatkowo wiadomość, że nadwyżka handlowa kraju w sierpniu okazała się trzykrotnie niższa niż oczekiwano. Powodem był znaczny wzrost kosztu importu ropy.

W grupie przecenionych spółek znalazł się Canon, największy na świecie producent kopiarek. Inwestorzy pozbywali się także papierów Sony. Drugi na świecie producent elektroniki użytkowej poinformował po sesji o planie zmniejszenia zatrudnienia o 10 tys. osób. O maksymalny dopuszczalny limit spadł kurs Seiko Epson. Producent drukarek obniżył o połowę prognozę rocznego zysku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdzie w Tokio realizacja zysków