Na giełdzie wzrost, rynek czeka na decyzje RPP

Fabryka Obrabiarek RAFAMET Spółka Akcyjna
opublikowano: 25-06-2001, 16:34

WARSZAWA (Reuters) - Na poniedziałkowej sesji giełdowej ceny akcji wzrosły trzecią sesję z rzędu, kontynuując odbicie z najniższego od ponad dwóch lat poziomu. Jednak analitycy uważają, że dalsze zwyżki mogą być wyhamowane obawami o stan gospodarki.

Indeks WIG20 wzrósł o 1,5 procent do 1.322,8 punktu, a w ciągu ostatnich trzech sesji łącznie zyskał pięć procent.

Obroty wyniosły w poniedziałek zaledwie 146 milionów złotych, gdyż inwestorzy czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie obniżki stóp procentowych. Rada spotyka się na dwudniowym posiedzeniu we wtorek i środę.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poniedziałek, że wzrost gospodarczy wyniósł w pierwszym kwartale 2,3 procent wobec 2,4 procent w czwartym kwartale 2000 roku oraz 4,0 procent w całym 2000 roku.

"Rosną nadzieje na obniżkę stóp. Jeśli Rada zdecyduje się pozostawić stopy bez zmian, dla rynku byłaby to nieprzyjemna niespodzianka" - powiedziała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING BSK Asset Management.

Obawy inwestorów związane z problemami budżetowymi i słabymi danymi o wzroście produkcji przemysłowej sprowadziły w zeszłym tygodniu giełdę do najniższego poziomu od pierwszego kwartału 1999 roku.

Później jednak rynek odbił się i w efekcie WIG20 cały tydzień zakończył w sumie na 0,4-procentowym plusie.

Elektrim należał w poniedziałek do najchętniej handlowanych spółek. Inwestorzy czekają bowiem na informację zapowiedzianą na koniec tego tygodnia w sprawie wyboru przez spółkę opcji współpracy z Vivendi Universal lub z Deutsche Telekom.

Akcje spółki zamknęły się na poziomie 26,4 złotego, czyli o 1,9 procent więcej niż w piątek po informacji Reutera o planowanej przez Vivendi nowej propozycji współpracy z polską firmą.

W poniedziałek po raz pierwszy notowano akcje połączonego Wielkopolskiego Banku Kredytowego (WBK) z Bankiem Zachodnim. Akcje nowej instytucji bankowej zadebiutowały na poziomie 40,9 złotego, czyli o 8,5 procent poniżej ceny referencyjnej ustalonej wcześniej przez giełdę.

Notowania Zachodniego WBK, piątego pod względem wartości aktywów banku w Polsce, którego wartość rynkowa wynosi około trzech miliardów złotych, zamknęły się na poziomie 43,7 złotego.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Fabryka Obrabiarek RAFAMET Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie wzrost, rynek czeka na decyzje RPP