Na GPW niskie obroty, Elektrim znów w centrum uwagi

Grupa Onet.pl Spółka Akcyjna
opublikowano: 09-09-2002, 17:10

WARSZAWA (Reuters) - Już prawie tradycyjnie na poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie panował marazm. Jedynie kursy dwóch spółek - Elektrimu i Mostostalu Export zanotowały spektakularne wzrosty.

Maklerzy żartują, że od pewnego czasu daje się zauważyć iż w poniedziałki, prawdopodobnie za sprawą dobrej pogody, ruch na rynku akcji jest niewielki - bowiem inwestorzy przedłużają sobie weekendy. Obroty rosną dopiero we wtorek.

Jednak w tym tygodniu z powodu zbliżającej się rocznicy ataku na WTC raczej nie ma co liczyć na zwiększenie aktywności inwestorów, sądzą maklerzy. Obawy o ataki na Stany Zjednoczone i rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie wstrzymują od podejmowania decyzji inwestycyjnych.

"Jutro oczekiwałbym jakiegoś ożywienia, myślę że indeksy ruszą raczej w górę - indeks WIG 20 wzrośnie pewnie około 20 punktów - ale nie oznacza to wcale trwałych wzrostów" - powiedział Piotr Matysiak, makler z Domu Maklerskiego BIG-BG.

Indeks WIG 20 zyskał w poniedziałek o 0,7 procent i na zamknięciu wyniósł 1.071,8 punktu. Obroty wyniosły 62,6 miliona złotych.

W centrum uwagi inwestorów znalazł się Elektrim, którego kurs wzrósł o 27,2 procent do 12,05 złotego, ponieważ obligatariusze, którym zalega z płatnością niemal pół miliarda euro zaproponowali, że odkupią kluczowe aktywa, co może odsunąć wizję bankructwa.

Elektrim, który ma kłopoty ze znalezieniem chętnego na 49-procentowy pakiet akcji Elektrimu Telekomunikacja, otrzymał od obligatriuszy propozycję sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych za 350 milionów euro, o 100 milionów mniej niż poprzednio.

Spółka oświadczyła, że podejmie w tej sprawie negocjacje.

"Elektrim jest papierem spekulacyjnym i reaguje pod dyktando kolejnych wiadomości od obligatariuszy i zarządu. Teraz wzrósł ponieważ istnieje przesłanka, że widmo upadłości się oddali" - powiedziała Magdalena Łapsa, analityk z SG Securities.

"Cóż z tego jednak, że zarząd dogada się z obligatariuszami skoro po spłacie długów Elektrimowi nie zostanie nic" - dodała.

Kolejny spektakularny wzrost przypadł w udziale Mostostalowi Export - bowiem inwestorzy z radością powitali informację, że spółka zdobyła kontrakt o wartości 150 milionów dolarów na budowę mieszkań w Moskwie.

W poniedziałek kurs spółki wzrósł o 15,2 procent do 1,29 złotego.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grupa Onet.pl Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Na GPW niskie obroty, Elektrim znów w centrum uwagi