Na GPW realizacja zysków, niższe stopy mogą pomóc

PRÓCHNIK S.A.
opublikowano: 23-11-2001, 17:15

WARSZAWA (Reuters) - Tydzień giełdowy minął pod znakiem realizacji zysków, a największe spadki przypadły w udziale Elektrimowi. Analitycy uważają jednak, że możliwa redukcja stóp procentowych może w przyszłym tygodniu pomóc odbudować się warszawskim indeksom.

Inwestorzy wykorzystali ponad 30-procentową zwyżkę od początków października i zamieniali akcje na gotówkę, co doprowadziło w tym tygodniu do spadku WIG20 o prawie cztery procent do 1.325,1 punktu. Piątkowa zniżka tego wskaźnika nie była jednak zbyt duża i wyniosła 0,6 procent.

Dzisiejsze obroty wyniosły 165,3 miliona złotych.

"Generalnie jestem umiarkowanie optymistyczna co do najbliższej przyszłości na giełdzie, obniżka stóp może dać impuls do wzrostu" - powiedział Ewa Radkowska, zarządzająca aktywami w ING Investment Management.

"W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z naturalną korektą, nie należy doszukiwać się jakichś specjalnie negatywnych czynników, które wywołały spadki" - dodała.

Wśród spółek o największej kapitalizacji w centrum uwagi w ciągu ostatnich sesji znajdował sie Elektrim.

Ze względu na to, że na rynku pojawiły się spekulacje, iż Elektrim może nie być w stanie wykupić swoich obligacji, akcje spółki od ubiegłego piątku straciły już 14,2 procent.

Firma podała jednak w czwartek, że liczy na to iż w ciągu najbliższych tygodni uda jej się zrestrukturyzować zadłużenie oraz sfinansować obligacje zamienne o wartości nominalnej 440 milionów euro, na które właściciele mają opcję "put" do 15 grudnia.

Analitycy spekulują, że firma kończy negocjacje z kilkoma dużymi bankami dotyczące przyznania jej kredytu konsorcjalnego pokrywającego krótkoterminowy dług, szacowany na 300 milionów euro.

Realizacja zysków nie ominęła również Telekomunikacji Polskiej, której papiery straciły w skali tygodnia 6,3 procent. W piątek zniżka ta wyniosła 0,6 procent.

Część analityków dodaje także, że poza pokusą zamiany papierów tej spółki na gotówkę, jedną z przyczyn spadku kursu jest również groźba zapłacenia kary przez TPSA w wysokości ponad 400 milionów złotych za niewłaściwe raportowania do Urzędu Regulacji Telekomunikacji (URT).

Analitycy uważają, że rynek zdyskontował już kolejną obniżkę stóp o 100- 150 punktów bazowych, choć im bliżej do kolejnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) tym spekulacyjne zakupy pod obniżkę będą się nasilać. RPP spotyka się 27-28 listopada.

Wiesława Ziółkowska z RPP powiedziała w piątkowym wywiadzie dla Reutera, że prognozy rządu dotyczące wysokości stóp procentowych w tym i przyszłym roku są realistyczne.

Jak wynika z projektu budżetu na 2002 rok, główna stopa procentowa wyniesie na koniec 2001 roku 12 procent, a w przyszłym roku spadnie do dziewięciu procent. Obecnie minimalna stopa 28-dniowych operacji otwartego rynku wynosi 13 procent.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRÓCHNIK S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW realizacja zysków, niższe stopy mogą pomóc