Na GPW ruszył WIG-Ukraine

DI
opublikowano: 04-05-2011, 12:39

Od 4 maja GPW oblicza i publikuje nowy indeks WIG-Ukraine/

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od 4 maja 2011 roku rozpoczyna obliczanie i publikację indeksu narodowego WIG-Ukraine. Będzie to pierwszy i jedyny indeks poza Ukrainą, w którego portfelu będą wyłącznie spółki z tego kraju.

Indeks WIG-Ukraine będzie drugim indeksem narodowym obliczanym przez Giełdę i dołączy do publikowanego przez GPW od grudnia 2003 r. indeksu polskich spółek WIG-PL, który również od 4 maja br. zmienia nazwę na WIG-Poland.Skład portfela indeksu WIG-Ukraine wg stanu na dzień rewizji 28 lutego br.Skład portfela indeksu WIG-Ukraine wg stanu na dzień rewizji 28 lutego br.

"Utworzenie indeksu spółek ukraińskich jest konsekwencją rosnącej liczby emitentów z tego kraju notowanych na GPW. Industrial Milk Company jest już siódmą ukraińska spółką na rynkach warszawskiej giełdy i szóstą notowana na Głównym Rynku" - czytamy w komunikacie giełdy. "Duże zainteresowanie warszawską giełdą wśród ukraińskich przedsiębiorców to rezultat między innymi konsekwentnej realizacji strategii GPW ukierunkowanej na przyciąganie na warszawski parkiet zagranicznych spółek, ze szczególnym naciskiem na rynki wschodnie. Debiut pierwszej spółki ukraińskiej w 2006 r. i umowa z pierwszym ukraińskim WSE IPO Partnerem w tym samym roku, otwarcie przedstawicielstwa GPW w Kijowie w 2008 r., a także uruchomienie serwisu www.wseinternational.eu poświęconego spółkom zagranicznym notowanym na GPW i wreszcie - utworzenie indeksu spółek ukraińskich w 2011 r., to tylko niektóre elementy z łańcucha zdarzeń inicjowanych i realizowanych przez GPW, by zacieśniać współpracę z ukraińskim biznesem". 

"Indeks spółek ukraińskich notowanych na GPW to pierwszy taki indeks w Europie, nie licząc indeksów giełd ukraińskich. Zamysłem GPW jest dostarczenie inwestorom z polski i z zagranicy jeszcze jednego, bardzo ważnego narzędzia inwestycyjnego. Indeks ten ma podkreślać strategiczne dla nas znaczenie biznesu pochodzenia ukraińskiego i zwracać uwagę międzynarodowych uczestników rynku na GPW” - powiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

W skład indeksu WIG-Ukraine wejdą spółki notowane na Głównym Rynku GPW, których siedziba znajduje się na Ukrainie lub których spółka ukraińska jest główną częścią struktury holdingowej z siedzibą poza Ukrainą. Podobnie, jak w przypadku innych indeksów, spółki w indeksie WIG Ukraina będą musiały posiadać przynajmniej 10 proc. free float oraz należeć do jednego z następujących segmentów na Głównym Rynku GPW: 250PLUS, 50PLUS albo 5PLUS. Rewizja indeksu przeprowadzana będzie w cyklu kwartalnym. Nowi emitenci mogą być włączani do indeksu po trzech sesjach od debiutu. WIG-Ukraina to indeks dochodowy, uwzględniający dywidendy i prawa poboru. Datą bazową indeksu jest 31 grudnia 2010 r., a jego wartość bazowa wynosi 1 000 pkt.

WIG-Ukraine, podobnie jak WIG-Poland, publikowany jest w trybie jednolitym: po pierwszym i drugim fixingu oraz po zakończeniu sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW ruszył WIG-Ukraine