Na GPW spadki ale przy mniejszych niż wczoraj obrotach

(Artur Szymański)
opublikowano: 02-08-2006, 12:02

Ocieplenie koniunktury na giełdach zachodniej Europy nie przynosi pocieszenia dla inwestorów na emerging markets środkowej części kontynentu. Indeksy giełd warszawskiej oraz budapeszteńskiej kontynuują wtorkową złą passę. Przed południem WIG20 traci około 1 proc. Szczęście w nieszczęściu, że przy małych obrotach.

Ocieplenie koniunktury na giełdach zachodniej Europy nie przynosi pocieszenia dla inwestorów na emerging markets środkowej części kontynentu. Indeksy giełd warszawskiej oraz budapeszteńskiej kontynuują wtorkową złą passę. Przed południem WIG20 traci około 1 proc. Szczęście w nieszczęściu, że przy małych obrotach.

Pierwsze minuty środowej sesji na GPW przyniosły lekkie odbicie po wtorkowym spadku indeksu największych spółek o 2 proc. Odreagowanie nie miało jednak dobrego stylu, obroty były bardzo mizerne, więc już po kilkunastu minutach nieliczni kupujący spasowali. Odstawienie popytu w połączeniu z wkroczeniem do akcji sprzedających przyniosło szybki zjazd indeksu do strefy spadkowej.

Na pocieszenie dla posiadaczy akcji dodam, że presja podaży nie jest wielka. Do południa obroty w gronie czołowej dwudziestki spółek GPW sięgnęły 170 mln zł. To bardzo mało. Inwestorzy z pewnością nerwy mają napięte jak postronki, ale na razie jeszcze nie popękały. Wytrzymują zwłaszcza najwięksi inwestorzy, akcje niektórych gigantów nie tanieją, a jeśli już, to tracą na wartości niedużo.

W dół ciągną kursy mniejszych komponentów WIG20 takich jak Boryszewa, Banku BPK, Grupy Kęty, Prokomu czy GTC. Na plusie natomiast utrzymują się KGHM, Lotos i PGNiG, minimalnie traci PKN Orlen. Daje to nadzieję na odbicie, pod warunkiem że utrzyma się względnie niezła koniunktura na giełdach Eurolandu. Tamtejsze indeksy odbijają po wczorajszych spadkach wywołanych danymi z USA.

Wśród mniejszych spółek na prowadzeniu znajdują się te same firmy co wczoraj – Budopol i Ferrum. Dołączają Ponar Wadowice i Elektrobudowa, która podpisała z Telewizją Polską kontrakt wartości 7,6 mln zł. Handel ich akcjami jest dużo skromniejszy niż prowadzącej dwójki. Po około 5 proc. tracą akcje Opoczna i Hoopa. Po pierwszej ze spółek analitycy nie spodziewają się dobrych wyników, natomiast kurs producenta napojów wrażliwy jest ostatnio na… pogodę. Nadeszło ochłodzenie, a w raz z nim także spadki notowań Hoopa. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Na GPW spadki ale przy mniejszych niż wczoraj obrotach