Na GPW stagnacja, szanse na silniejszy trend nikłe

DROSED Siedleckie Zakłady Drobiarskie Spółka Akcyjna
12-06-2002, 16:19

WARSZAWA (Reuters) - Choć na europejskich rynkach panowały w środę spadki, wzrosty cen akcji KGHM i Pekao SA pozwoliły na utrzymanie indeksów warszawskiej giełdy na niezmienionym poziomie. KGHM pomogły wciąż wysokie ceny miedzi, a Pekao dementi w sprawie pogłosek o obniżce prognozy zysku na 2002 rok.

Zarządzający uważają, że kolejne sesje raczej nie przyniosą rozstrzygnięcia, w którą stronę powędruje warszawska giełda. Na razie wciąż trwa zastój - obroty podczas środowej sesji notowań ciągłych pozostały niewielkie - wyniosły 124 milionów złotych wobec 154 milionów złotych we wtorek.

"Wyraźnie zmniejszyła się podaż akcji. Maklerzy dzwonią do nas i pytają się czy mamy coś na sprzedaż, bo chcą po prostu zrobić obrót, ale większość z nas patrzy i czeka. Stagnacja potrwa na pewno jeszcze kilka sesji" - powiedział jeden z zarządzających w średniej wielkości funduszu emerytalnym.

Dodał, że rynek akcji raczej zignoruje rezultat posiedzenie Rady Gabinetowej, podczas której rząd z prezydentem dyskutował na temat polityki kursowej i aktualnej sytuacji gospodarczej.

W środę indeks WIG20 zyskał 0,1 procent, rosnąc do 1.364,7 punktu.

Akcje Pekao SA wzrosły o 1,4 procent do 108,5 złotego. Analitycy są zdania, że jest to reakcja na kategoryczne dementi banku w sprawie rynkowych spekulacji, iż mógłby on skorygować swoją tegoroczną prognozę, która zakłada zysk netto na poziomie 1,4 miliarda złotych.

"Rynek się trochę uspokoił, stąd zwyżka Pekao SA" - powiedział Dariusz Górski, analityk z ING Securities.

Rynek od spadku powstrzymywała również zwyżka KGHM Polska Miedź. Akcje tej spółki wzrosły o 1,7 procent do 14,80 złotego.

Analitycy zainteresowanie akcjami tej firmy argumentują utrzymującą się wysoką ceną miedzy na światowych rynkach oraz spodziewanym pozyskaniem inwestora dla przynoszącej straty Telefonii Dialog, spółki w 100 procentach zależnej od KGHM.

Rynek odebrał neutralnie informację, że Telekomunikacja Polska SA zawarła porozumienie z bankami, które oznacza, iż nie grozi jej przedwczesna spłata około 12,8 miliarda złotych długu.

Niewielu graczy bowiem do końca wierzyło, że niedotrzymanie niektórych elementów w umowach kredytowych spowoduje realizację katastroficznego dla spółki scenariusza.

Akcje TPSA notowane dziś były na poziomie 13,95 złotego, bez zmian wobec wtorkowej sesji.

O ponad sześć procent wzrósł natomiast kurs 4Media. We wtorek spółka podała bowiem, że udało się jej pozyskać chętnego na 20 procent akcji firmy, wydającej dzienniki Życie i Prawo i Gospodarka. Pakiet ten ma kupić fundusz inwestycyjny Emerging Markets Investments Ltd za pięć milionów dolarów.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DROSED Siedleckie Zakłady Drobiarskie Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW stagnacja, szanse na silniejszy trend nikłe