Na GPW wzrost, zarządzający w OFE wrócili z urlopów

Reuters
opublikowano: 03-01-2002, 11:52

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowa sesja przyniosła gwałtowną poprawę nastrojów. Po świąteczno-noworocznej przerwie na rynku pojawiło się więcej inwestorów, a fundusze emerytalne zabrały się za kupowanie. Rosną ceny akcji dużych spółek, ciągnąc do góry indeksy. "Myślę, że na rynek wchodzą fundusze emerytalne. Nigdy nie wiadomo, kiedy zarządzający zdecydują się na kupowanie akcji" -

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowa sesja przyniosła gwałtowną poprawę nastrojów. Po świąteczno-noworocznej przerwie na rynku pojawiło się więcej inwestorów, a fundusze emerytalne zabrały się za kupowanie. Rosną ceny akcji dużych spółek, ciągnąc do góry indeksy.

"Myślę, że na rynek wchodzą fundusze emerytalne. Nigdy nie wiadomo, kiedy zarządzający zdecydują się na kupowanie akcji" - powiedział Grzegorz Zaniewski, analityk z Inwestycyjnego Domu Maklerskiego Kredyt Banku.

"Być może wiąże się to z przebudową portfeli, która następuje na początku roku" - dodała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING Asset Management.

Potwierdził to zarządzający w jednym z największych funduszy emerytalnych.

"Na pewno w jakimś stopniu jest to efekt zakupów funduszy emerytalnych" - powiedział pragnący zachować anonimowość zarządzający jednym z czołowych OFE.

Do godziny 11.50 WIG20 wzrósł o 3,8 procent do 1.263,1 punktu, zaś TechWIG zyskał 4,8 procent rosnąc do 622,6 punktu. Wśród liderów zwyżek znalazły się takie tuzy jak Prokom (6,5 proc.), PKN (5,5 proc.), TPSA (6,4 proc.), KGHM (5,3 proc.). Elektrim zyskał 2,6 procent.

Wzrosty w Warszawie zbiegły się w czasie ze zwyżkami na giełdach zachodnioeuropejskich, gdzie optymizm inwestorów wywołany nadziejami na ożywienie gospodarcze w 2002 roku doprowadził do wzrostów cen akcji, zwłaszcza firm z sektora technologicznego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW wzrost, zarządzający w OFE wrócili z urlopów